FOTO: Otvorili šiesty most cez Dunaj aj ďalšie úseky obchvatu Bratislavy

26.9.2021
0

Zdroj: BSK - Michal Feik

Páčil sa vám článok?

V nedeľu sa otvorila ďalšia časť nultého bratislavského obchvatu D4/R7. Sprístupnil sa 4,3 kilometra (km) dlhý úsek diaľnice D4 vrátane Lužného mosta. Nasledovať by malo otvorenie zvyšku rýchlostnej cesty R7 a ďalšieho úseku D4.

Posledné úseky projektu D4/R7 sa budú podľa zhotoviteľa obchvatu spoločnosti D4R7 Construction otvárať postupne, pretože organizácia dopravy v hlavnom meste je náročný proces.

V nedeľu sa otvoril úsek D4 medzi križovatkami Bratislava - Petržalka a Bratislava - Juh (predtým známa ako Ketelec), ktorý zahŕňa Lužný most. "Vzápätí pokračujeme viacerými ďalšími úkonmi, ktoré povedú k otvoreniu zostávajúcej časti rýchlostnej cesty R7 medzi križovatkami Bratislava - Nivy a Bratislava - Juh a úseku D4 Bratislava - Jarovce a Bratislava - Petržalka pred záverom prvého októbrového týždňa," dodala spoločnosť.

Zdroj: BSK - Michal Feik

Nový Lužný most je súčasťou tzv. Dunajského súmostia dlhého 3 km. Má šírku 35 m a má rozlohu približne 100.000 m². Použitých bolo viac ako 110.000 m³ betónu, 40 000 ton výstuže a 4.000 ton predpätej ocele.

Zdroj: FB Polícia SR - Bratislavský kraj

Slávnostné otvorenie Lužného mosta. 

Oproti pôvodným plánom sa však na moste nevybudovalo veľkokapacitné vodovodné potrubie, ktoré malo slúžiť na zásobovanie vodou východných častí Bratislavy a okresov Pezinok a Senec. Písali sme o tom tu:

V nedeľu otvárajú Lužný most. Jedna plánovaná vec však na ňom bude chýbať

Podľa pôvodných plánov a zmluvy PPP projektu malo byť na šiestom bratislavskom moste cez Dunaj - Lužnom moste, ktorý slávnostne otvoria v nedeľu, vybudované aj veľkokapacitné vodovodné potrubie, ktoré by po kompletnom dobudovaní slúžilo na zásobovanie vodou východnej časti Bratislavy a okresov Pezinok a Senec. Stavba mosta už je hotová, no potrubie by ste tu hľadali márne. A čo sa teda stalo?

"Chcem poprosiť motoristickú verejnosť o trpezlivosť, nakoľko otvorenie zvyšnej časti prebehne v niekoľkých etapách a bude trvať niekoľko dní. Musíme si uvedomiť, že otvárame úseky, na ktorých sa nachádza päť diaľničných križovatiek, z toho tri sú v živej premávke. Musíme presmerovať dopravu, dokončiť dopravné značenie a zvodidlá," uviedol prevádzkový riaditeľ Zero Bypass Limited Tomáš Bežilla.

Ak chcete ísť na Lužný most pešo, dostanete sa naň priamo z petržalskej hrádze pri križovatke Bratislava – Petržalka, ale aj z druhého konca z tzv. slovnaftskej hrádze.

Zdroj: Matúš Husár

Most slávnostne otvorili o 11:00 h. 

Diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7 budú mať celkovú dĺžku viac ako 59 kilometrov, vrátane 14 križovatiek a 122 mostných konštrukcií. 

Zdroj: BSK - Michal Feik

Rýchlostná cesta R7 je už viac ako rok v prevádzke. Donedávna sa vodiči z juhu doviezli autom po križovatku Bratislava – Juh, kde sa museli napojiť na D4 a pokračovať do hlavného mesta až cez Podunajské Biskupice. Najnovšie sa už dostanú po R7 priamo do Bratislavy, čím sa vyhnú hustej premávke na ceste I/63.

Stavba diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 je nielen najväčším infraštruktúrnym projektom na Slovensku, ale i jedným z najväčších PPP projektov v Európe. Koncesionárom projektu je spoločnosť Zero Bypass s.r.o., ktorá zabezpečuje financovanie, výstavbu a prevádzku obchvatu Bratislavy počas obdobia 30 rokov. Hlavným dodávateľom projektu je spoločnosť D4R7 Construction.

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Novootvorený Lužný most. 

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Novootvorený Lužný most

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Novootvorený Lužný most. 

(ms, tasr) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie