FOTO: Pred budovou parlamentu vztýčili 30-metrový stožiar - zmení navždy panorámu Bratislavy?

14.8.2019

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Pred budovou parlamentu v stredu ráno vztýčili stožiar. Informoval o tom riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady Tomáš Kostelník.

 "Oficiálne bude stožiar so štátnou vlajkou sprístupnený ceremóniou, ktorá bude 1. septembra na deň otvorených dverí NR SR o 12.00 h," uviedol vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan, ktorý považuje stožiar za symbol národnej hrdosti.

Viac fotografií zo vztyčovania stožiara nájdete na facebooku Národnej rady SR​.

Na výstavbu stožiara pred parlamentom vyzbierala Kancelária NR SR financie potrebné na všetky práce. Štát tak výstavba a inštalácia stožiara so štátnou vlajkou nebude stáť nič. Konečná suma nákladov je podľa Guspana 58.043 eur bez DPH vrátane vlajky, výroby stožiara, osadenia a všetkých stavebných prác. Na stožiar dalo podľa Guspana príspevok viac ako 100 prispievateľov a vyzbieralo sa okolo 60.000 eur. 

Napríklad šéf NR SR Andrej Danko prispel na stožiar sumou 9000 eur a podobnú sumu venoval aj vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan. Poslanecký klub Smeru-SD prispel na stavbu sumou 5000 eur, predseda strany Robert Fico dal osobný dar v hodnote 1000 eur.

Guspan doplnil, že po vyvesení štátnej vlajky na stožiar zvesia vlajky zo strechy Bratislavského hradu a parlamentu. Dodal, že okrem bezpečnosti je tiež technicky jednoduchšie starať sa o stožiar s vlajkou, pretože bude obsluhovaný zo zeme.

Kritikom tohto nápadu súčasného predsedu parlamentu Andreja Danka prekáža, že 30-metrový stožiar ešte viac naruší panorámu Bratislavy a pohľad na Hradný vrch, ktorému dlhé roky dominoval Bratislavský hrad. Po dokončení novej budovy NR SR v roku 1993 si museli obyvatelia zvykať, že v jeho bezprostrednej blízkosti bude stáť ďalšia dominantná budova a teraz medzi tieto dva objekty pribudne ešte aj stožiar, ktorý bude vyšší než sídlo parlamentu. Pritom len o niekoľko metrov ďalej sa nachádza niekoľko stožiarov na vlajky, ktoré doteraz úplne bez problémov plnili svoj účel. Iniciátori myšlienky nového stožiara sa obhajovali tým, že naň chcú premiestniť štátnu vlajku zo strechy NR SR, aby mala dôstojnejšie miesto, ale veľa ľudí si myslí, že hlavným motívom šéfa národniarov bolo to, aby mala Bratislava vyšší stožiar než stojí pred parlamentom v Budapešti... 

(TASR, ars) 

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.