FOTO: Takto už vyzerala nemocnica Rázsochy v čase, keď dostala stopku. Teraz sa ide stavať nová!

31.5.2019
0
Nemocnica Rázsochy v roku 2002

Zdroj: Archív J. M.

Páčil sa vám článok?

Nazývajú ju stará opacha, ktorá straší 30 rokov. V polovici mája padlo rozhodnutie: nedostavaná nemocnica Rázsochy v mestskej časti Lamač sa bude búrať! Urobili z toho tak trochu šou: zmluva na demoláciu sa podpisovala v prítomnosti novinárov a kamier v provizórnom stane na stavenisku, v pozadí nechýbal bager. A práve dnes, 31. mája, ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo verejné obstarávanie na nový projekt Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách.

„Sme o krok bližšie k nemocnici, ktorú si zaslúži nielen Bratislava, ale celé Slovensko. Verím, že procesy už budú bez prieťahov napredovať a že podľa optimistických odhadov bude na tomto mieste stáť v roku 2023, najneskôr v roku 2024, nová špičková univerzitná nemocnica,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská pri podpise zmluvy s firmou, ktorá búranie zrealizuje.

Na „slávnosti“ nechýbal premiér Peter Pellegrini. „Trauma zo skeletu a z nečinnosti sa končí. Prestaňme mať nostalgiu, či sme mali tento skelet použiť. Stavať niečo nové na spráchnivených základoch by nebolo správne,“ vyhlásil.

Pravda je trochu iná. Hlavný architekt Rázsoch Jindřich Martin má v rukách statický posudok z februára minulého roku, ktorý poskytol aj ministerstvu zdravotníctva. Potvrdzuje, že základy nedostavanej nemocnice ani náhodou nie sú spráchnivené. Naopak, búrači sa poriadne zapotia, keď budú chcieť odstrániť 1,5 metra hrubú základovú železobetónovú dosku, ktorá je pod celým pôdorysom stavby. „Konštrukcie skeletu sú úplne zdravé, statik ručí za jeho stabilitu. Čím je betón starší, tým je pevnejší,“ zdôrazňuje architekt.

Omyl by bol tiež myslieť si, že sa ide búrať skelet – nie je to skelet, ale už hrubá stavba s obvodovými múrmi, priečkami, boli tam aj okná a pripravená vzduchotechnika. Žiaľ, dnes je objekt v dezolátnom stave, zlodeji rozkradli, čo sa dalo. A nebolo to za hlbokého „socíku“, keď všetko patrilo všetkým, takže sme si mnohé hodnoty nevážili. Skaza sa začala po roku 2002. Vtedy nemocnica dostala stopku, no zodpovední sa nepostarali o riadne zabezpečenie areálu.

FOTOGALÉRIA:

​Ak teda dnes hovorí premiér v súvislosti s Rázsochami o veľkej traume, tak v tomto má určite pravdu. Zostáva veriť - a želá si to aj „otec“ nemocnice odsúdenej na zbúranie - že v tamojšom nádhernom a tichom prostredí sa raz naozaj budú liečiť pacienti.

S demoláciou sa má začať v lete. Ministerstvo zdravotníctva už vyhlásilo verejné obstarávanie na komplexnú prípravu projektu novej univerzitnej nemocnice. Predpokladaná hodnota zákazky je stanovená na 17,5 milióna eur.

​„Naším záujmom je, aby nová univerzitná nemocnica bola moderným zdravotníckym zariadením s prepracovanou logistikou, využívajúcou unikátne zariadenia, smart technológie šetrné k životnému prostrediu, ktoré zároveň umožňujú vysoko efektívnu prevádzku,“ vyhlásila ministerka Kalavská. 

Predmet zákazky zahŕňa:

  1. a) programovanie, plánovanie, urbanisticko-architektonické riešenie a vypracovanie projektovej dokumentácie vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva pre prípravu realizácie stavby a autorského dohľadu nad realizáciou stavby UNB v lokalite Rászochy,
  2. b) poskytnutie služieb presahujúcich rámec vyššie uvedených činností spočívajúcich v poradenstve a v manažmente zdravotnej starostlivosti.

(ac)

Páčil sa vám článok?