FOTO: Colníci na letisku nestačili oči otvárať, keď zistili, koľko si k nám Ruska priviezla peňazí...

15.4.2019

Zdroj: Colný úrad BA

Páčil sa vám článok?

Bratislavskí colníci na Letisku M. R. Štefánika evidujú za ostatné mesiace viacero prípadov neohlásenej prepravy peňažnej hotovosti v hodnote viac ako 10 000 eur bez toho, aby im túto skutočnosť cestujúci podľa zákona oznámili. Novou rekordérkou je Ruska, ktorá priletela z Moskvy do Bratislavy s poriadne plnou buksou...

"Nedávno sme zachytili u občianky z Ruska neprihlásenú dovážanú sumu 21 900 eur v hotovosti. Pri kontrolách využívame aj pomoc služobného psa vycvičeného na vyhľadávanie bankoviek. Každá fyzická osoba, ktorá vstupuje na územie EÚ a prepravuje peňažné prostriedky v hotovosti v minimálnej výške 10 000 eur a viac, je povinná pri vstupe a výstupe z EÚ podľa colného zákona bez vyzvania písomne ohlásiť túto skutočnosť príslušnému hraničnému colnému úradu na predpísanom tlačive," informovala o prípade hovorkyňa Colného úradu Bratislava Mgr. Drahomíra Adamčíková, podľa ktorej si však ruská 
cestujúca prichádzajúca na bratislavské letisko linkou z Moskvy túto povinnosť nesplnila. Pri sebe mala peňažné prostriedky v celkovej hodnote 21 900 eur, ktoré u nej colníci pri výkone colnej kontroly odhalili. Dopustila sa tak týmto spôsobom colného priestupku, za čo jej bola na mieste uložená bloková pokuta.

Zdroj: CÚB

​Po prepočítaní neprihlásenej hotovosti bola Ruske udelená pokuta vo výške 220 eur, ale väčšina z tejto "kôpky" bankoviek sa jej vrátila...

Colníci na bratislavskom letisku sa však nestretávajú len s neohlásenou prepravou hotovosti. Po prvý raz zachytili aj dovoz bezdymových tabakových výrobkov. Išlo o dve značky - HEETS TURQUOISE LABEL a HEETS AMBER LABEL v celkovom pošte 327 kusov, ktoré neboli označené kontrolnou známkou. V batožine ich ukrýval cestujúci z Českej republiky, ktorý priletel na letisko z ukrajinského Kyjeva. Po prílete na colné územie únie podal colné vyhlásenie prechodom cez zelený pruh, v ktorom uviedol, že nemá „nič na preclenie“. Colníci tovar zaistili a cestujúcemu uložili blokovú pokutu.

Zdroj: CÚB

​Riešili aj prípad zaistenia výtvarného diela (kultúrnej pamiatky ruského umelca), ktorý v príručnej batožine prevážal občan s dvojitým občianstvom Kanady a Ruska. Chcel s ním nastúpiť na leteckú linku do Moskvy, colníci mu však obraz zaistili. Pri kontrole totiž vzniklo podozrenie, že tovar by mohol patriť medzi predmety kultúrnej hodnoty, čo sa aj neskôr potvrdilo.

Zdroj: CÚB

​Povolenie na vývoz takýchto predmetov vydáva príslušné ministerstvo kultúry danej krajiny. Cestujúcemu príslušné povolenia na vývoz kultúrnej pamiatky chýbali. Keďže sa v súčasnosti preverujú aj ďalšie okolnosti tohto prípadu, výtvarné dielo zostáva naďalej v rukách colníkov.

(ts)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.