Bratislavské fontány začínajú ožívať. Ktoré budú fungovať ako prvé?

8.4.2019
fontány

Zdroj: Magistrát

Páčil sa vám článok?

Tento rok bude v prevádzke 38 fontán v správe hlavného mesta a osvieženie poskytne aj 10 pitných fontán. Už na budúci týždeň v pondelok (15.4.) začnú fungovať prvé štyri fontány v centre mesta. Ďalšie bude hlavné mesto spúšťať postupne.

Medzi prvými spustenými fontánami budú Ganymedova na Hviezdoslavovom námestí pred budovou SND, fontána Žena s krčahom na Františkánskom námestí,  Lev s erbom pred Starou tržnicou na Námestí SNP a fontána Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí. Paralelne pri spúšťaní mestských fontán začne hlavné mesto spúšťať aj pitné fontánky. Tento rok pribudnú 2 nové – Na Hradnom vrchu a v parčíku Svoradova. Ich osadenie sa plánuje v priebehu roka.

Zdroj: Magistrát

​Generálny investor Bratislavy pravidelne obnovuje fontány, ktoré má vo svojej správe. Aktuálne sa opravuje Maximilliánova fontána na Hlavnom námestí. Práce v rámci prvej etapy jej rekonštrukcie by mali byť ukončené do konca mája. Plánovaná je aj druhá etapa tejto opravy, v rámci ktorej by sa mal odstrániť vonkajší prstenec z roku 2005 a na východnej a západnej strane fontány by mali byť vybudované schodíky.

V tomto roku sú ešte plánované opravy fontány Kvet na Hostinského sídlisku (SLIMÁK), Drak na Plickovej ulici, Plastika kvetu na Ožvoldíkovej ulici, fontány na Jurigovom námestí, Planéta mieru na Hodžovom námestí  a opravovať sa bude aj plastika Žena s krčahom fontány na Františkánskom námestí.

V minulom roku mesto opravilo a zmodernizovalo fontány v niekoľkých mestských častiach. Známou bola napríklad oprava fontány Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici v Ružinove, ktorá okrem moderného viacfarebného nasvietenia obsahuje aj repliku rakety, ktorá zmizla v čase jej vybudovania. Replika plastiky s raketou je po novom obohatená aj o efekt vodnej hmly vytvárajúcej dojem rakety pri štarte. Aj vďaka tomu sa stáva unikátnou „dymiacou“ fontánou v meste. Po desiatkach rokov má fontána svoj pôvodný tvar a vzhľad, ktorý požadovali aj občania prostredníctvom svojich podnetov. Fontána Plastika s raketou je v parčíku od roku 1974 a predstavuje jedinečný obraz vtedajšej doby.

Zdroj: Magistrát

​Druhou vyhľadávanou obnovenou fontánou sa stala fontána Rodina hríby na Karloveskej ulici v mestskej časti Karlova Ves. Táto kaskádovitá fontána, ktorá znázorňuje rodinu – rodičov a tri deti z roku 1980, bola nefunkčná. Z bazénov unikala voda a rozvody v strojovni boli skorodované a popukané. Po rozsiahlej rekonštrukcii je fontána v plnej prevádzke a dopĺňa ju nové a moderné nasvietenie v niekoľkých farbách, ktoré je veľmi príjemným spestrením pre verejnosť.

V minulom roku sa podarilo obnoviť aj fontánu Marína na Šafárikovom námestí či fontány v parčíku pred Justičným palácom. 

Bratislava má vyše 150 fontán, z ktorých ale mnohé patria mestským častiam, majiteľom hotelov, nákupných centier a ďalším právnym subjektom. Generálny investor Bratislavy ako správca mestských fontán zabezpečuje údržbu  a prevádzku celkovo 55 zariadení - z toho 41 fontán, 11 pitných fontánok  a 3 studne. 

(sv, ts)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.