Vallo reaguje na Dankove snahy napadnúť jeho víťazstvo na súde

14.11.2018
Matúš Vallo

Zdroj: TASR - Martin Baumann

Páčil sa vám článok?

Ako sme už informovali, predseda SNS Andrej Danko SNS sa plánuje obrátiť kvôli komunálnym voľbám na Ústavný súd. Víťaz primátorských volieb v Bratislave Matúš Vallo podľa neho porušil pravidlá. A čo na snahy SNS hovorí samotný Vallo?

Danko problém vidí v tom, že podľa zákona môžu v komunálnych voľbách kandidovať buď nezávislí kandidáti alebo kandidáti za jednotlivé politické strany, no Matúš Vallo kandidoval ako kandidát dvoch politických subjektov a Teamu Vallo, ktorý sám seba definuje ako občiansku platformu. "Pripravujeme podanie na Ústavný súd, kandidovať môžu buď nezávislí kandidáti, alebo politické strany, nie občianske platformy," povedal pre portál glob.sk Danko.

A čo na tieto snahy hovorí Vallo? "Naše kandidátne listiny schválili všetky okrskové volebné komisie aj Štátna komisia pre voľby a kontrolu politických strán. Od podania listín až do volieb existovala možnosť, aby ktokoľvek tieto listiny namietal, čo ani pán Danko neurobil a napáda ich až teraz, keď sa mu nepáči výsledok volieb v Bratislave. Všetci naši kandidáti boli na kandidátnej listine koalície Progresívne Slovensko / Spolu-občianska demokracia. Použitie údaju Team Vallo na kandidátnej listine sme ešte v júli 2018 konzultovali s ministerstvom vnútra a z ich odpovede vyplýva, že ide o údaj na kandidátnej listine, za ktorý zodpovedá sám kandidát. Tento údaj nebol údajom o straníckej príslušnosti kandidáta, ale údajom o tom, akej činnosti sa kandidát v čase kandidatúry venuje – čo bola činnosť pre Team Vallo," vyjadril sa pre bratislavskenoviny.sk Matúš Vallo.

"Nikto z voličov nebol uvedený do omylu a máme za to, že predseda Národnej rady SR sa svojím podaním len snaží nájsť formalistický výklad zákona, ktorým by poprel demokraticky prejavenú vôľu ľudí vo voľbách," dodal.

(ms)

Páčil sa vám článok?