Prežite príbeh vinára Janáča: Malokarpatské múzeum v Pezinku má novú zážitkovú expozíciu Klárin lis

21.3.2023
0

Zdroj: BSK

Páčil sa vám článok?

Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré spadá pod Bratislavský samosprávny kraj (BSK), má novú zážitkovú expozíciu. Expozícia Klárin lis je umiestnená v pivničných priestoroch múzea zo 17. storočia a návštevníci prostredníctvom nej prežijú príbeh vinára Jozefa Janáča z Dolných Oriešian.

Projekt je aj v anglickom jazyku, keďže chce reflektovať aj na zahraničných turistov.

"Snažíme sa aj touto formou prezentácie ukázať, že moderná expozícia môže byť ozajstným divadlom dejín a zážitkom. Použité multimediálne technológie poukazujú, že za každým vystaveným predmetom stoja konkrétne osoby a ich osudy. Spoznávame našu minulosť a prezentujeme ju novým, ale stále autentickým spôsobom," približuje riaditeľ múzea Martin Hrubala.

Zdroj: BSK

Nová zážitková expozícia Klárin lis je skutočným príbehom o slzách, šťastí a víne. Návštevníci prežijú príbeh vinára Jozefa Janáča, ktorému sa napriek nepriazni osudu podarilo napokon uspieť a nájsť šťastie. Pomohla mu dcéra Klára a miestny tesár Leonard Dobšovič, ktorý mu zhotovil vinohradnícky lis.

Originálna je forma prezentácie príbehu. Dej rozpráva osobne Jozef Janáč, ktorého stvárňuje slovenský herec Marko Igonda. Na dvoch veľkých obrazových plochách sa rozohrá predstavenie, na konci ktorého vystúpi z tieňa vinohradnícky lis z roku 1859. Je zbierkovým predmetom múzea a súčasťou najväčšej kolekcie historických vinohradníckych lisov v Európe.

Zdroj: BSK

"Malokarpatské múzeum je multimediálne, vizuálne zvukovo atraktívne a exponáty si môžete ohmatať. Nie je to klasické múzeum, aké poznáme. Je venované vinohradníctvu a vinárstvu nášho regiónu," doplnil predseda BSK Juraj Droba.

(TASR)

Páčil sa vám článok?