• Aktuality
  • 03.10.2019 09:20

Električky na Obchodnej oslavujú 120 rokov. Viete, odkiaľ a kam premávali a koľko ľudí dokázali odviezť?

0 0
Električka na Obchodnej
Zdroj: Zbierka Petra Martinka

V roku 1899 sa Obchodnou ulicou po prvýkrát rozoznel zvonček električky. Trať bola síce krátka, ale na vtedajšie pomery Bratislavy to stačilo. Cestovanie drevenými električkami bolo oproti jazde na konskom povoze výrazne pohodlnejšie.

Električka začínala na Račianskom mýte a cez Blumentál a Obchodnú sa dostala až na Hurbanovo námestie, kde sa dalo prestúpiť na už existujúce električky ďalej do centra mesta či na hlavnú stanicu. Intervaly neboli tak časté, ako dnes. Nová trať bola iba jednokoľajná a premávali na nej iba dve električky vždy oproti sebe a navzájom sa obiehali na výhybni, ktorá stála pri dnešnej zastávke STU. Pre zlý technický stav trate sa však v roku 1926 presunuli všetky električky z Račianskej ulice cez Americké námestie na Špitálsku a Obchodná sa stala neskôr revírom iba pre autobusy a trolejbusy, informoval Martin Žarnovický, marketingový a PR manažér DPB Bratislava.

Na súčasný električkový bulvár sa premenila Obchodná až o 50 rokov neskôr a výrazne zrýchlila dopravu z centra mesta cez tunel do Karlovej Vsi. "Toto rýchle spojenie plánujeme obnoviť čoskoro aj my. Čakáme už len na ukončenie rekonštrukcie trate a následne sa do toho naplno pustíme. Z centra mesta do Karlovej Vsi budú jazdiť električky častejšie, ako metro v zahraničí," uviedol Žarnovický..

Prvé električky boli takmer celé z dreva a dokázali odviezť iba približne 30 cestujúcich. Dnešné vozidlá ich dokážu odviezť aj 350. "Nakoľko chceme z električiek vytvoriť kapacitný dopravný systém, ktorý by na seba mohol prevziať niektoré úlohy chýbajúceho bratislavského metra, uvažujeme nad tým, že by sme v budúcnosti nakúpili veľkokapacitné električky, ktoré by mohli byť až 50 metrov dlhé, pričom jedna by mohla odviezť až 500 cestujúcich," dodal Žarnovický.

(ms)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.