Z dovolenky si môžete priniesť aj ploštice. Ako s nimi v byte bojovať?

18.8.2019
0
Postrek proti plošticiam

Zdroj: ziadneplostice.sk

Páčil sa vám článok?

„Nie vlastným pričinením mám v byte ploštice. Neverili by ste, aký je to problém,“ napísala nám do redakcie zúfalá čitateľka.

„Nakúpila som v drogérii 15 kusov pollitrových fliaš super šampóna na obtiažny hmyz, päť dní som hodiny denne vysávala, vyzeralo to sľubne. Omyl! Môj beznádejný boj trvá od mája. Neviem zistiť, odkiaľ prichádzajú, žiaden sused sa sám neprizná! Nikto nemá odvahu pýtať sa susedov! Ani zástupca vlastníkov bytov vraj nemá právo robiť v bytoch úkony podobné kontrolám. Nikto nemusí do svojho bytu pustiť deratizérov! Je to patová situácia práve kvôli anonymite ´chovnej stanice´. Navyše, niektorí ľudia ani nevedia, ako ploštice vyzerajú, ako sa prenášajú, ako sa ničia, a prečo je ich výskyt častejší. Napíšte o tom, prosím.“

Neriešte to svojpomocne!

Deratizér, ktorého sme oslovili, dáva čitateľke v mnohom za pravdu. „Áno, ľudia sa hanbia za ploštice, pričom nechápu, nemajú nič spoločné s upratovaním. Plošticu posteľnú si najčastejšie môžete priniesť z ubytovní, penziónov, z dovolenky, z ktorej ste sa nedávno vrátili. Ploštica môže naklásť vajíčka priamo do batožiny. Nakoľko vajíčka sú veľmi malé, pripomínajú zrnko soli, nie je možné ich nájsť. A položme si otázku, kto by hľadal v batožine po dovolenke vajíčka od ploštice?“

Tak ľudia slúžia plošticiam ako dopravný prostriedok, ktorý im umožňuje migrovať do iných lokalít. Tým, že cestujeme oveľa viac ako v minulosti a prespávame na rôznych miestach, problém s nimi neustupuje, práve naopak, je na vzostupe. Riešenie problému navyše komplikuje anonymita medzi susedmi. „Dezinsekcia sa môže ťahať mesiace, ak sa neskontrolujú všetky byty v bytovke,“ upozorňuje deratizér. „Ploštice sa totiž dokážu presúvať zo zamorených bytov do nových obytných jednotiek. Najčastejšie cez stúpačky.“

Zdroj: ziadneplostice.sk

Ako zistíte, že ploštice sú aj váš problém? „Prítomnosť ploštíc v byte zistíte prostredníctvom dvoch základných znakov: Prvým sú štípance, ktoré vyzerajú podobne ako od komára, avšak je ich veľa pokope. Druhým indikátorom sú malé čierne bodky na dreve, obliečkach, posteľnej bielizni... Vyzerajú ako malé zrnká maku a keď po nich prejdete naslineným prstom rozmažú sa a zanechávajú za sebou škvrny. Niekedy bývajú na samotnej posteľnej bielizni aj maličké stopy krvi. Sú od ploštíc, ktoré človek v spánku zapučil,“ vysvetľuje deratizér.

Ploštica:

Zdroj: Shutterstock

Ak si nie ste istí, vedzte, že rozdiel medzi blchou a plošticou je značný. Ploštica je svetloplachý živočích, čo znamená, že útočí v noci. Jej štípance sa prejavia 24 až 48 hodín po uštipnutí a až potom svrbia. Blcha štípe aj cez deň a človek si ju neraz všimne, ako skáče napríklad na oblečení, v skrini, kobercoch či posteľnej bielizni. Jej štípanec človek cíti priamo v sekunde, ako je uštipnutý. V tom je zásadný rozdiel.
Deratizér neodporúča snažiť sa vysporiadať s plošticami svojpomocne. „Spreje kúpené v komerčných obchodoch sú málo účinné a väčšina z nich nie je určená na ničenie ploštíc, i keď sú na obale vyobrazené. Problémom je, že látka v týchto prípravkoch je vo veľmi nízkej koncentrácii a nepôsobí dlhodobo, čo je pri ničení ploštíc veľmi podstatný fakt. Vajíčka zasiahnuté takýmto prípravkom nemusia byť stopercentne zničené. Ďalší problém je, že daná populácia ploštíc si postupne buduje odolnosť voči chemickým látkam. Rezistentné kmene ploštíc sú v súčasnosti jedným z najväčších problémov,“ konštatuje deratizér, ktorý na ploštice používa najčastejšie chemický postrek v kvapalnej forme. Taktiež vysokostupňovú paru, zmrazovanie, vydymovanie a iné metódy, ktoré sa navzájom kombinujú. Postrek sa zväčša opakuje po 3 týždňoch od prvého zásahu.

Ľudia zvyknú v snahe zbaviť sa ploštíc úplne, vyhodiť matrace a neraz aj všetok nábytok. Deratizér však tvrdí, že pokiaľ nie sú v katastrofálnom stave a byt veľmi zamorený, čo vyškolený pracovník dokáže posúdiť, nie je to potrebné.

(in)

Ako prinútiť susedov spolupracovať

Ľudia, ktorí nevedia nájsť zdroj a sú poštípaní od ploštice posteľnej, by v prvom rade mali kontaktovať správu bytovky. Ten by mal zhodnotiť riziká s tým súvisiace a vyvesiť oznam, aby sa ľudia, ktorí majú problém, vedeli nahlásiť.

„Zo skúsenosti vieme, že panelák, ktorý sa nevie zbaviť ploštíc ani po opakovanom zásahu, je potrebné skontrolovať byt po byte. Takto sme vždy našli viacero zamorených bytov. Ľudia v nich žijúci iba neveriacky krútili hlavami, keď som im ukazoval hniezda ploštíc v posteliach. Niektorí totiž nemajú kožné reakcie na poštípanie od ploštíc a neveria, že ich majú v byte,“ hovorí deratizér.

Lenže, ako donútiť neochotného suseda, aby spolupracoval? Podľa právnika dezinsekciu stúpačiek, ktoré sú spoločným zariadením domu, je vlastník povinný vo svojom byte umožniť. „Vlastník musí udržiavať byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a konať tak, aby pri užívaní bytu nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv. Správca pri výkone správy domu má povinnosť dbať na ochranu práv všetkých vlastníkov bytov. Pokiaľ vzniká situácia ohrozujúca základné práva vlastníkov, riešenie je v prvom rade v rukách správcu, ktorý je povinný postupovať v súlade so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (zákon o bytoch) a zmluvou o výkone správy,“ hovorí. Keď sa nevie s dotyčným vlastníkom bytu dohodnúť a tento nemieni svoj byt nechať odhmyziť, mal by využiť všetky možnosti, ako vec vyriešiť k spokojnosti vlastníkov. Napríklad súčinnosťou mestskej polície a úradu verejného zdravotníctva. Okrem toho „v zmysle § 11 ods. 3 zákona o bytoch je vlastník bytu povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu. Dezinsekciu stúpačiek, ktoré sú spoločným zariadením domu, je vlastník povinný vo svojom byte umožniť. Ak na požiadanie  nesprístupní svoj byt, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním,“ tvrdí právnik. Riešenie je aj návrh na súd, avšak jednoduchšou cestou je dať vlastníkovi k náhrade všetky náklady na dezinsekcie, resp. iné práce, ktoré sa vykonali v dome (vchode) v súvislosti so spomenutým hmyzom. „Pokiaľ by vlastník ohrozujúci ostatných užívateľov bytov nezmenil svoj postoj a nezaplatil požadovanú sumu, v súlade s § 14b ods. 1 písm. o) zákona o vlastníctve bytov, dá sa uvažovať aj o návrhu na vykonanie dobrovoľnej dražby bytu,“ dodáva právnik.

(in)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.