• Aktuality
  • 16.04.2018 17:01

Zomrel vám rodinný miláčik? Čoskoro si zrejme budete môcť odniesť jeho popol zo zvieracieho krematória

0 0
Zdroj: FB Cintorín pre zvieratá

V Bratislave napriek viacerým snahám dodnes chýba zvierací cintorín. Majitelia psov, mačiek či iných drobných zvierat však pravdepodobne ešte tento rok dostanú aspoň slabú náplasť na tento problém. V obci Doľany, ktorá ešte leží v Bratislavskom kraji, pravdepodovbne zriadia krematórium.

V plánovanom zvieracom krematóriu v Doľanoch majú spopolňovať drobné spoločenské zvieratá ako mačky, psy či králiky. Ich popol by si mohli ich majitelia následne zobrať so sebou. Za týmto plánom stojí spoločnosť Doľanská keramika, ktorá predpokladá inštaláciu a spustenie nízkokapacitnej kremačnej pece ešte v tomto roku. Investičné náklady odhaduje na 30-tisíc eur.

„Zvieracie krematórium je jednou z možností, ako zabezpečiť dôstojnú likvidáciu malého spoločenského zvieraťa v rámci platnej legislatívy a hygienických zásad,“ vysvetľuje investor v zámere, ktorý je momentálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Pri spôsobe likvidácie zahrabaním môžu podľa firmy zárodky niektorých baktérií v zemi zostať viac ako 20 rokov a negatívne tak vplývať na životné prostredie.

Zvieracie krematórium bude mať podľa investora pozitívny vplyv na zlepšenie ekologických podmienok pri riešení problému, čo s uhynutými malými spoločenskými zvieratami. „Zamedzí sa vytváraniu nelegálnych hrobov uhynutých malých spoločenských zvierat, ktoré sa vyskytujú hlavne v parkoch, záhradách, na poliach a okrajoch lesov a na miestach, kde takéto hroby môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie,“ deklaruje.

Zároveň pripúšťa, že toto kremačné zariadenie môže mať v radoch obyvateľov zástancov, ale aj odporcov. Ako tvrdí, nesúhlas zvyčajne vychádza najmä z ich predsudkov. „Pretože predpokladajú, že sa jedná o kafilériu, a hlavne z ich nedostatočnej informovanosti o technických a technologických parametroch spaľovacieho zariadenia,“ vysvetľuje. 

Kremačná pec má byť umiestnená v priestoroch vybudovaných na prevádzkovanie vypaľovacej pece, v ktorých bola v minulosti umiestnená a prevádzkovaná pec na pálenie hlinených výrobkov. „Nehnuteľnosť, v ktorej je zámer plánovaný, bola využívaná ako keramická dielňa, kde prebiehalo vypaľovanie hlinených a glazúrovaných výrobkov,“ píše sa v dokumentácii.

V zámere sa počíta s umiestnením spaľovacej pece na mieste pôvodnej keramickej pece, nakoľko vybraná miestnosť spĺňa predpoklady, či už z hľadiska využitia energií, alebo bezpečnosti. V budove sa tiež nachádzajú miestnosti vhodné na umiestnenie administratívnej časti, chladiarenského zariadenia či skladu.

V Petržalke pochovávajú zvieratá v parkoch či lesíkoch 

Obyvatelia hlavného mesta s problémom, že sa nemajú ako dôstojne rozlúčiť so svojimi zvieracími miláčikmi, zápasia už roky. O zvieracom cintoríne sa uvažuje aj v Petržalke, kde je možné na viacerých, predovšetkým zalesnených miestach  naraziť na rôzne zoskupenia menších hrobových miest. Na navŕšenej hline sa dajú často nájsť hračky, sošky či dokonca náhrobky psov alebo mačiek.

„Petržalka určite potrebuje cintorín pre zvieratká. Ako vyriešiť ich pochovávanie, je jednou z mojich priorít a tejto téme sa venujem už niekoľko mesiacov. V spolupráci s odborníkmi hľadám priestor, kde by cintorín mohol vzniknúť a neohrozoval by životné prostredie. Samozrejme, do úvahy prichádza aj krematórium. Bol som sa pozrieť v Jabloňovom, kde funguje už niekoľko rokov. Vybudovala ho a aj ho prevádzkuje súkromná spoločnosť. Viem, že v okolí Trnavy funguje mobilné krematórium. Zvažujem, ktorá z možností by bola pre Petržalku najvhodnejšia. Napokon, prvý zvierací cintorín vznikol už v roku 1896 v Amerike a dnes už ani vo vyspelých štátoch Európy nie sú žiadnou raritou. U nás áno. Verím, že sa mi to podarí zmeniť a dôstojné miesto na pochovávanie domácich zvieratiek budeme mať aj v Petržalke,“ povedal prednedávnom starosta Petržalky Vladimír Bajan. 

Projekt cintorína v Dúbravke zatiaľ nenapreduje

Zvierací cintorín Borievka (na fotografii) mal ešte minulý rok podľa plánov vzniknúť v Dúbravke. Zabrzdilo sa to však pri procese okolo získavania povolení. „Zámer otvorenia cintorína pre zvieratá je momentálne pozastavený,“ povedal Stanislav Vlkovič zo spoločnosti Icona, ktorá ho mala prevádzkovať. Stavebník nemá ešte všetky potrebné povolenia, potvrdila Lucia Marcinatová z tlačového odboru Dúbravky.

Proces povolení označil ešte na konci minulého roka Vlkovič za náročný. Podľa jeho slov sa okrem iného riešia i podané námietky k priebehu konania. Nevie odhadnúť, ako to dopadne. "Preto ani v tejto fáze nevieme určiť, či projekt cintorína pre zvieratá, ktorý by bol zároveň aj novým verejným parkom v Bratislave, bude možné vôbec realizovať," uviedol.

Nedokončený cintorín sa už nachádza na okraji lokality Dúbravská hlavica, má byť určený pre všetky spoločenské zvieratá. Priestor má už parkovú úpravu, s cestičkami i upravenou zeleňou. Bratislavský projekt je inšpirovaný podobnými cintorínmi vo veľkých európskych mestách, napríklad v Paríži.

(tasr, ms)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.