Mestská zeleň je v nevyhovujúcom stave, chýba jej odborná starostlivosť a peniaze

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Súčasný stav mestskej zelene je nevyhovujúci, chýba koncepcia jej rozvoja a jej kvalitná, odborne riadená údržba. Konštatujú to odborníci, ktorí v tejto oblasti dlhodobo pracovali a pracujú.

Ako sme avizovali v predchádzajúcom vydaní našich novín, zverejňujeme aj mená odborníkov, ktorí nás na tento problém upozornili. Sú nimi projektanti Alfonz Torma a Dana Brezová, podľa projektov ktorých sa v Bratislave realizoval napríklad Areál hier Radosť na Štrkovci, rekonštrukcia Sadu Janka Kráľa a Medickej záhrady, zeleň cintorína v Ružinove, zeleň na bratislavských sídliskách a mnohé ďalšie. So svojimi názormi z oblasti spravovania zelene sa s nami podelila aj Zdenka Rešovská, ktorá pôsobila ako riaditeľka bývalej Správy mestskej zelene, a Eva Krutá, redaktorka časopisu Zahradnictví.

Podľa názoru tejto štvorice odborníkov sa pod zlý stav mestskej zelene podpísala absencia jej odbornej správy. Od prechodu kompetencií starostlivosti o zeleň na mestské časti tento stav pretrváva, čo pri permanentnom nedostatku finančných prostriedkov môže viesť k jej nenávratnému poškodeniu. Obzvlášť zložitá je situácia v oblasti starostlivosti o uličné stromoradia. Odborníci upozorňujú, že sa vykonávajú iba najnutnejšie rezania, nie však tzv. výchovný rez, čím dochádza k zhrubnutiu vetiev a pri neskorých rezoch vznikajú škody s trvalými následkami. Ďalšie činnosti, ako napríklad hnojenie či zalievanie, sa nevykonávajú v primeranom rozsahu už vyše 20 rokov. Zlý stav stromoradí sa každoročne zreteľne prejavuje už v auguste, keď sa dá hodnotiť kondícia stromov podľa začínajúcich jesenných prejavov.

Problémy údržby zelene si vyžadujú odborné postupy, ktoré môžu realizovať len odborne zdatné firmy. Pri výbere firiem sa v súčasnosti vôbec neprihliada na ich odbornosť a skúsenosti. To sa výrazne prejavuje na súčasnom stave bratislavskej mestskej zelene, ktorá bola kedysi ozdobou mestského prostredia. Tento stav znepokojuje nielen štvoricu odborníkov, s ktorými sme na túto tému začali diskutovať, ale aj celú odbornú verejnosť.

Páčil sa vám článok?