Štúdia skúmala 40 rokov života ľudí. Výsledok? Pohyb znižuje riziko demencie až o 45 percent

8.12.2025
0

Zdroj: Seniori v pohybe

Dobtovoľníčky občianskeho združenia Seniori v pohybe na Staromestských vianočných trhoch
Páčil sa vám článok?

Niekoľko desaťročí výskumu prinieslo jasnú správu: hýbať sa oplatí v každom veku. Prestížny medicínsky magazín JAMA Network uverejnil štúdiu, ktorá počas 40 rokov sledovala takmer 4400 ľudí. Výsledky ukázali, že vhodne zvolená fyzická aktivita môže zásadne ovplyvniť riziko vzniku demencie – a to až o 45 percent. Informovala nás o tom spoluzakladateľka občianskeho združenia Seniori v pohybe Eva Soldánová.

Výskumníci rozdelili život účastníkov do troch etáp: raná dospelosť, stredný vek a neskorší život. Najvýraznejší efekt sa ukázal práve u ľudí v strednom a seniorskom veku.

U osôb vo veku 45 – 64 rokov dokázala stredne intenzívna až intenzívna fyzická aktivita znížiť riziko demencie o 41 percent. Po 65. roku života mala ochranný účinok aj fyzická aktivita ľahkej intenzity, ako sú prechádzky, strečing či jemné cvičenie – riziko kleslo až o 45 percent.

Podľa spoluautora štúdie Phillipa H. Hwanga je kľúčové zistenie to, že „nikdy nie je neskoro začať“. Aj neskoršia zmena životného štýlu môže výrazne podporiť kognitívne zdravie.

Štúdia zároveň opisuje, prečo pohyb funguje: zlepšuje prekrvenie mozgu, podporuje tvorbu nových nervových spojení, tlmí zápalové procesy, stabilizuje metabolizmus glukózy a znižuje stres, ktorý má významný vplyv na zdravie mozgových buniek.

Na význam pohybu v praxi dlhodobo upozorňuje aj občianske združenie Seniori v pohybe, ktoré vytvára bezpečný priestor pre aktívne, zmysluplné a radostné starnutie. V roku 2025 zorganizovalo 42 pohybových a komunitných aktivít, do ktorých sa zapojilo takmer 700 senioriek a seniorov z rôznych častí Slovenska.

„Pohyb nie je iba o fyzickej kondícii. Pre našich seniorov znamená spoločnosť, smiech, nové priateľstvá a pocit, že život stále prináša radosť a možnosti. Vidíme, ako im pravidelná aktivita dodáva energiu a sebavedomie,“ hovorí Ivana Soldánová.

Súčasťou celoročných aktivít je aj účasť na komunitných a charitatívnych podujatiach. Od 8. do 10. decembra 2025 sú Seniori v pohybe súčasťou Staromestských vianočných trhov na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Ich stánok sa nachádza pri drevenom Betleheme (najjednoduchší prístup je cez Rybné námestie) a bude otvorený denne od 10:00 do 20:00 hod.

Návštevníkov tam privítajú dobrovoľníčky s ponukou ručne vyrábaných drobností: vianočné pohľadnice, patchworkové dekorácie, levanduľové vrecúška, háčkované ozdoby, výrobky z vlny či tradičné medovníky. Výťažok podporí pohybové programy pre seniorov.

Podporiť Seniorov v pohybe je možné aj online cez platformu darujme.sk.
(ms)

Páčil sa vám článok?