Radíme: Kedy treba znížiť horúčku u dospelých?

23.1.2023
Chrípka

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Horúčku u dospelých je potrebné znižovať, ak je teplota vyššia ako 38,5 stupňa Celzia. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upozorňuje, že počas užívania liekov sa napríklad nemôžu skracovať časové intervaly, prekračovať maximálne denné dávky či užívať lieky dlhšie, ako je odporúčané. Ak sa stav po troch dňoch nezlepší, je potrebné navštíviť lekára.

 Ľudia by sa podľa rezortu zdravotníctva mali obrátiť na svojho lekára, ak horúčka trvá dlhšie ako tri dni a trpia poruchou imunity alebo je horúčka vyššia ako 38,5 stupňa Celzia a patria medzi starších pacientov, tehotné ženy, pacientov s ochorením srdca, ciev a pľúc alebo pacientov s epilepsiou alebo demenciou.

Spresnilo, že ak sa napríklad vyskytne horúčka nad 40 stupňov Celzia, ťažkosti s dýchaním, modré pery či halucinácie, zmätenosť otupenosť a kŕče, tak je potrebné navštíviť pohotovosť. "Nad 40 stupňov Celzia predstavuje vysokú záťaž pre organizmus," upozornil rezort. Zároveň horúčka môže zhoršiť existujúce ochorenie, spôsobuje dehydratáciu či zrýchľuje činnosť srdca a dýchania.

Jej znížením sa dospelý pacient zbaví nepohodlia a bolesti. Tiež sa predchádza škodlivým účinkom horúčky na organizmus. Znižovať sa dá podľa MZ pomocou lieku s obsahom paracetamolu, ktorý zmierňuje bolesť. "Užívať každých štyri až šesť hodín 500 miligramov, maximálne 4000 miligramov denne," odporučilo. Podotklo, že lieky sú nevhodné pre pacientov s poškodenou pečeňou a alkoholikov.

Protizápalový účinok majú lieky s obsahom ibuprofénu alebo kyseliny acetylsalycilovej. "Ak vám teplota neklesne ani po štyroch hodinách od podania lieku, nezvyšujte dávku. Užite liek s iným liečivom," spresnil rezort.

Horúčka je obranná reakcia organizmu a zvýšenie telesnej teploty nad 38 stupňov Celzia. Príčinou sú napríklad vírusy, baktérie, parazity či úrazy a zápalové ochorenia. "Aktivuje imunitný systém na boj so škodlivinami v tele," spresnilo MZ, v čom horúčka pomáha. Zároveň spomaľuje aj rast a množenie baktérií a vírusov v bunkách.

(TASR)

Páčil sa vám článok?