Zbierke okuliarov sa v Dúbravke darí už siedmy rok. Viete, ako dokážu pomôcť?

16.11.2022
0

Zdroj: MÚ Dúbravka

Páčil sa vám článok?

Rôzne rámy, rôzne dioptrie, farby a tvary. Okuliare. Zdanlivo staré a nepotrebné, ktoré už doslúžili, no predsa dokážu pomôcť. Viac nám prezradila hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová.

V bratislavskej mestskej časti Dúbravka pokračuje už siedmy rok zbierka starých okuliarov. Vlaňajší rekord v počte odovzdaných kúskov sa podarilo prekonať, počet prevýšil päťsto kusov.

Po odovzdaní zbierky akcia pokračuje ďalej. Krabice na zbieranie okuliarov sú k dispozícii v budovách miestneho úradu – na Žatevnej 2 a ulici Pri kríži 14. Patria do nich okuliare staré, nepotrebné, použité, no nie zlomené, zničené. Pre staré okuliare do zbierky vznikla aj špeciálna búdka na okuliare z drevárskej dielne Centra sociálnych služieb Karola Matulaya. Osadená bola minulý rok v Parku na Fedákovej v rámci sprievodných akcií festivalu Spomienka na Deža. 

„V Parku na Fedákovej tak vzniklo miesto v exteriéri, ktoré je darcov zbierky voľne prístupné mimo otváracích hodín miestneho úradu,“ približuje miestny a župný poslanec doktor Juraj Štekláč, ktorý zbierku v mestskej časti inicioval pred siedmimi rokmi v spolupráci s Lions Club Bratislava Bona Fide.

Zozbierané okuliare z Dúbravky putujú do zberného strediska v Taliansku, kde sa s nimi ďalej pracuje, čistia sa a premeriavajú. Tieto okuliare pomáhajú potom v tretích krajinách, najmä v Afrike ľuďom, ktorí okuliare potrebujú, avšak nemajú finančné prostriedky na to, aby si ich zadovážili.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí na celom svete poruchami zraku 217 miliónov ľudí. Väčšinu takýchto zrakových chýb je možné rýchlo diagnostikovať a pomerne ľahko liečiť použitím korekčných šošoviek. Napriek tomu milióny ľudí v rozvojových krajinách trpia, pretože nemajú okuliare. Nemôžu sa učiť, nemôžu pracovať, keďže nevidia ostro a jasne. Pre deti jasné videnie znamená lepšie vzdelanie, zdravší rozvoj a lepšiu kvalitu života. Pre dospelých zasa viac pracovných príležitostí a lepšie uplatnenie, pre seniorov menšiu závislosť na pomoci iných.

To je dôvod, prečo sa zapojiť do celosvetového projektu. Zbierka sa dá podporiť počas celého roka, Lioni a dobrovoľníci na celom svete zbierajú staré okuliare -dioptrické, slnečné, v plastových či kovových rámoch, následne ich čistia, triedia, balia a posielajú do rozvojových krajín.

Lions club Bratislava Bona Fide je charitatívna organizácia, ktorá patrí do medzinárodnej siete Lions clubs International, založená bola 1917 v Chicagu a dnes má už vyše 1,4 milióna členov združených v 42-tisíc kluboch sídliacich v 200 krajinách sveta. Činnosť klubov je orientovaná na pomoc nevidiacim a slabozrakým, inak hendikepovaným ľuďom, seniorom a sociálne odkázaným, ako aj deťom v detských domovoch.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?