NÚDCH: Lekári chlapčekovi odstránili dva veľké obojstranné nádory na obličkách, jeden vážil viac ako kilogram

25.9.2022
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) chlapčekovi odstránili dva veľké obojstranné nádory na obličkách. Jeden z nich vážil 1,3 kilogramu a pacientovi tlačil na bránicu a pľúca. Lekárom sa podarilo zachrániť aj obličku. Informovala o tom hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

"Obojstranné nádory obličiek v detskom veku sú mimoriadne vzácne, pacienti sú liečení podľa medzinárodných štandardných postupov. V prípade nášho pacienta štandardná liečba zlyhávala, jeden z nádorov v úvode vôbec nereagoval na chemoterapiu a druhý nádor si vyžadoval špeciálny prístup," priblížila prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Alexandra Kolenová.

Po konzultáciách so zahraničnými špecialistami v Holandsku a USA sa ukázalo, že je nutné zrealizovať vysoko náročné a rizikové operácie. "Na CT vyšetrení sme videli obojstranný veľký nádor na obličke, ktorý tlačil na bránicu a boli utláčané pľúca. Dieťatko už začínalo mať problémy s dýchaním. Rozhodli sme sa pre urgentnú operáciu," ozrejmil riaditeľ NÚDCH a operujúci lekár Peter Bartoň.

Zdroj: FB NÚDCH

Pacient po tom, ako mu úspešne vybrali prvý tumor, nastúpil na onkologickú liečbu. "Chemoterapiou sa lekárom podarilo takmer rovnako veľký tumor na druhej obličke zmenšiť a približne po roku od prvej operácie čakal chlapčeka druhý operačný výkon," priblížila hovorkyňa NÚDCH.

Po úspešnej operácii má detský pacient všetky obličkové parametre v poriadku. "Táto operácia bola pre nás skutočnou chirurgickou výzvou, akú radi prijímame. Išlo o operáciu na hranici technických možností s neobvykle komplikovanou rekonštrukciou zvyšku obličky po odstránení tumoru," dodal prednosta kliniky pediatrickej urológie Ján Breza.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?