RADÍME: Škriabanie v hrdle či suché sliznice počas zimy môžu súvisieť s kúrením - ako tomu predísť?

22.1.2020

Zdroj: Shutterstock

Páčil sa vám článok?

Vysušené sliznice, škriabanie v hrdle a ďalšie zdravotné ťažkosti počas zimy môžu byť dôsledkom suchého vzduchu, ktorý v miestnosti vzniká v dôsledku vykurovania. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava pripomína, že počas vykurovacej sezóny netreba plytvať teplom a nerobiť si doma saunu.

"Ak sú radiátory horúce a izba sa dostatočne nevetrá, vnútorná teplota automaticky klesá. Aby ste sa cítili príjemne, vnútorná teplota by sa mala pohybovať do 23 stupňov Celzia a v noci okolo 18 stupňov Celzia," radí na sociálnej sieti RÚVZ Bratislava. Odborníci vysvetľujú, že príliš vysoká teplota v izbách zvyšuje tepovú frekvenciu, spôsobuje väčšie vyčerpanie, nadmernú únavu a nesústredenosť.

Nízka vlhkosť vzduchu netrápi len astmatikov a alergikov, neprospieva najmä deťom, ktoré potom trápi ranné škrabanie v krku, upchatý nos, posmrkávanie, "červené" oči a dráždenie na kašeľ, upozorňuje RÚVZ Bratislava. Aj seniori sú náchylnejší na infekcie dýchacích ciest.
 

Vlhkosť v byte sa dá zistiť pomocou vlhkomera, dôležité je umiestniť ho na správne miesto. "V miestnosti, ktorú chcete hodnotiť, umiestnite ho do výšky očí tak, aby ste sa vyhli oknám, dverám a ostatným otvorom, ktorými prúdi vzduch," radí RÚVZ Bratislava.

 V prípade akútnych problémoch so sliznicami odporúča naparovať sa, sušiť mokrú bielizeň v interiéri či na radiátor položiť misku s vodou. Za najúčinnejšie riešenie označili odborníci odparovač či zvlhčovač vzduchu.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.