• Zdravie a životný štýl
  • 13.03.2019 15:20

Máte priveľa chĺpkov na tvári? Poradíme, ako ich odstrániť.

0 0
nadmerné ochlpenie
Zdroj: shutterstock

Nedokonalosti súvisiace s nadmerným ochlpením sa týkajú nielen mužov, ale aj žien. Prečo je to tak a ako to zlepšiť?

Z hustého strniska, ktoré sa po zime objaví na nohách si často dokážeme vtipne uťahovať. Ak sa však chĺpky s tmavším pigmentom či pevnejšou štruktúrou objavia aj v oblasti tváre, hovoríme o reálnom probléme, ktorý je potrebné riešiť nielen zo zdravotného, ale aj estetického hľadiska. Dráždivé chĺpky majú predsa pokrývať mužskú tvár a nie ženskú.

 Čo je príčinou nadmerného ochlpenia tváre?

Dermatologička Marcela Slobodníková z estetickej kliniky Esthé Derm vysvetľuje, že každá tvár, či už mužská alebo ženská, je pokrytá chĺpkami. Kým mužské ochlpenie je bohatšie na pigment, ženské je natoľko bledé a jemné, že si ho za normálnych okolností vôbec nevšimneme a neprikladáme mu žiadnu špeciálnu pozornosť.

 ,,Často sa však v praxi stretávame s prípadmi, kedy sa ženská tvár správa ako mužská. Stvrdnutie a stmavnutie chĺpkov na tvári je najčastejšie spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré prirodzene nastávajú s pribúdajúcim vekom, v období menopauzy, ale aj nesprávne nasadenou hormonálnou liečbou,“ hovorí Slobodníková.  Žiaľ, veľakrát sú podľa nej príčinou aj vážnejšie zdravotné ochorenia týkajúce sa gynekologickej oblasti, či porúch žliaz s vnútorným vylučovaním.

 

Estetické riešenie nadmerného ochlpenia

Najskôr sa, samozrejme, treba zamerať na odhalenie príčiny, ktorá je dôvodom nadmerného ochlpenia.  Zároveň je však dôležité vyriešiť aj estetickú stránku tohto problému. ,,Epilácia hornej pery a brady patria k jedným z najčastejšie vykonávaných zákrokov. Vytrhávanie chĺpkov, či depilácia voskom alebo žiletkou, sú v tomto prípade len dočasným riešením, ktorým sa problém dokonca zhorší,“ dopĺňa Slobodníková. Chĺpky podľa nej majú tendenciu hrubnúť a manipulácia s nimi je čoraz problematickejšia. Rast chĺpkov sa zrýchľuje, pigment je výraznejší a miesta, z ktorých ich odstraňujeme, sú neustále citlivejšie a bolestivejšie.

 Pomoc v podobe laserovej epilácie

Odborníčka hovorí, že ideálnym riešením je preto trvalé odstránenie chĺpkov, ktoré tvári znovu dodá ráz nežnej ženskosti. Pred absolvovaním laserovej epilácie nie je vhodné zasahovať do prirodzeného rastu chĺpkov. ,,Pre správny účinok lasera je dôležitá prítomnosť cibuľky ochlpenia, v ktorej je koncentrované najväčšie množstvo pigmentu. Viditeľné chĺpky zároveň pomáhajú vo vyhodnotení najkritickejších miest, kde je koncentrácia nežiaduceho ochlpenia najvyššia a výsledok laserovej epilácie má tak pre klienta oveľa väčší efekt,“ poznamenáva dermatologička Slobodníková.

 Každý chĺpok má však individuálny rastový cyklus, vzhľadom k čomu nie je možné ich celoplošné odstránenie počas jedného ošetrenia. Vzhľadom k tomu sa odporúča absolvovať viacero ošetrení v časovom rozmedzí 4 – 6 týždňov, počas ktorých chĺpky dorastú do fázy, v ktorej laserový lúč zachytí pigment a odstráni nielen chĺpok, ale spolu s ním aj vaše problémy.

 

(ben)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.