• Zdravie a životný štýl
  • 06.12.2018 13:30

VIDEO a FOTO: Zima v Bratislave si vyžiadala prvé obete, Vagus spúšťa zimnú kampaň

0 0
Zdroj: Tomas Halasz

Od novembra podnikol v Bratislave Vagus 17 krízových zásahov a následkom chladu zomreli už 2 ľudia bez domova. O život prišli vplyvom počasia a zlého zdravotného stavu, na ktorom sa podpísali roky strávené na ulici.

Ľudia bez domova, ktorí nemajú prístrešok a prespávajú vonku, často žijú v obrátenom režime. V noci nespia, pretože sa boja, že zamrznú. Všetko oblečenie majú premočené a nemajú sa kde vysušiť. Cez deň sa snažia nájsť miesto v teple, v ktorom sa môžu vyspať. Pri prespávaní vonku im však hrozí podchladenie a omrzliny. Ľudský organizmus sa namáha viac, aby sa zahrial, čím sa nadmerne vyčerpáva. Priebeh chorôb býva ťažší, a tak aj chrípka alebo zápal pľúc môžu mať vážne následky.

S ľuďmi bez domova už roky pracuje občianske združenie Vagus, ktoré pomáha v teréne, dennom centre a pri získaní prvého bývania. Vagus zamestnáva 17 sociálnych pracovníkov. Tí za tento rok pomohli 1800 ľuďom na ich ceste z ulice, čo je takmer polovica všetkých ľudí bez domova na území Bratislavy.
Na pomoc ľuďom bez domova však potrebuje zdroje, a preto spúšťa zimnú kampaň. ,,Už 15 eur dokáže zabezpečiť jedlo, hygienu a ošatenie pre dvoch ľudí na deň. Za 35 eur vieme zabezpečiť výjazd krízového tímu, ktorý môže zachrániť život. Sme vďační každému, kto nám svojím príspevkom umožní fungovať,” apeluje Sergej Kára, jeden z projektových riaditeľov OZ Vagus. Viac informácií ako môžu ľudia pomôcť Vagusu nájdete na webe TU.

,,Zima je vo Vaguse mimoriadnym obdobím, keď sme niekoľko mesiacov v nepretržitej pohotovosti,” vysvetľuje S. Kára. ,,Streetworkerky a streetworkeri sa s väčším dôrazom zameriavajú na ľudí v ohrození, pravidelne kontrolujú ich stav. V rámci krízového režimu, ktorý mesto vyhlasuje v prípade extrémnej zimy, fungujeme do hlbokej noci a cez víkendy. Roznášame teplé nápoje, oblečenie, deky a spacáky. Zabezpečujeme prevoz tých, ktorí sa nedokážu hýbať.”

Zdroj: Tomas Halasz

Základné ošetrenie Vagus poskytuje v uliciach aj v dennom centre Domec. Sociálni pracovníci a pracovníčky berú ľudí bez domova na ošetrenie k lekárovi alebo im pomáhajú s prijatím do nemocnice. V Domci im pomáhajú vybaviť doklady, riešiť dlhy, nájsť si prácu a bývanie. Celkovo sa tak starajú o približne tretinu všetkých ľudí bez domova na území Bratislavy.

Zdroj: Tomas Halasz

Práca v teréne a v dennom centre je však iba riešením akútnych problémov ľudí bez domova. ,,Skutočným systémovým riešením bezdomovectva je bývanie. Preto sme tento rok spolu s Nadáciou Cvernovka spustili pilotný projekt ubytovania pre ľudí bez domova Housing Cverna, kde môžu začať bežný život,” vysvetľuje S. Kára. Ľudia v projekte si platia časť nájomného, získajú zázemie a ľahšie si nájdu prácu. Vagus plánuje v budúcom roku počet bytov navýšiť, a poskytnúť tak bývanie ďalším ľuďom bez domova.

Zdroj: Tomas Halasz

Podľa odborných odhadov žije na území Bratislavy 4000 - 5000 ľudí bez domova. Pre porovnanie v roku 2012 ich bolo okolo 3000. ,,Problém bezdomovectva nie je na ústupe, práve naopak. V porovnaní s Prahou alebo Budapešťou máme najhoršie pokrytie núdzovým nocľahom,” upozorňuje S. Kára. Za alarmujúcimi číslami je podľa OZ Vagus to, že v súčasnosti neexistujú žiadne efektívne nástroje, ktoré by ľuďom dokázali pomôcť v situácii, keď prichádzajú o domov. Hľadanie a prinášanie riešení je tak na pleciach mimovládnych organizácií, ktoré dlhoročne poskytujú pomoc a sociálne služby.

(bal)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.