Obľúbený Čumil je preč. Zisťovali sme, čo sa s ním stalo

26.11.2018
0
Miesto, kde býva Čumil

Zdroj: Zlatko R.

Páčil sa vám článok?

Návštevníci bratislvského Starého Mesta si všimli, že socha populárneho Čumila na rohu Panskej ulice a Rybárskej brány nie je na svojom mieste. Zisťovali sme, čo sa s ňou stalo.

"Mestská polícia pri pravidelnej obhliadke v sobotu zistila, že sa so sochou manipulovalo, aby sa predišlo škodám, socha sa dočasne demontovala a urobí sa pravidelná údržba jej ukotvenia," povedala  pre bratislavskenoviny.sk hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková. Ako sme zistili, Čumil sa momentálne nachádza na dvore miestneho úradu.

Zdroj:

V sobotu (24.11.) večer bola podľa Bratislavčanky Adriany socha Čumila ešte na svojom mieste. "Bolo však vidieť, že socha je posunutá, akoby ju chcel niekto nasilu vytiahnuť," uviedla. V nedeľu (25.11.) nadránom sa už začali na sociálnych sieťach objavovať fotografie, ktoré upozorňovali na chýbajúcu sochu Čumila.

Zdroj: TASR

Čumil je bronzová socha, ktorej autorom je Viktor Hulík. Osadená bola 26. júla 1997 a odvtedy sa stala jednou z najfotografovanejších sôch v Bratislave. 

Na neďalekom Hlavnom námestí vypáčili v noci z piatka 7. septembra na sobotu 8. septembra vandali sochu napoleonského vojaka. Socha vojaka opretého o lavičku pred francúzskym veľvyslanectvom pritom tvorí tiež jednu z turistických atrakcií. Mestská polícia zaistila miesto činu a informovala vlastníka sochy, ktorým je mestská časť Staré Mesto. "Tá si sochu odviezla a zabezpečí jej prípadnú opravu. Nikto teda nemusí mať obavy, socha je v bezpečí a veríme, že sa čoskoro vráti na svoje miesto," podotklo v septembri hlavné mesto.

Zdroj: Karol Balogh

(ms, tasr)

Páčil sa vám článok?