• Zdravie a životný štýl
  • 13.09.2018 20:09

Nadšenci vedy: Dronová show láka na vedecký veľtrh z vtáčej perspektívy

0 0
Zdroj: TASR

Už zajtra, 14. septembra 2018, sa na námestí NC Eurovea otvoria brány 3. ročníka Vedeckého veľtrhu. O zaujímavý program sa aj tohto roku postará viac ako 40 vystavovateľov.

Vedecký veľtrh je celodenným zábavným programom, v rámci ktorého sú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Určený je najmä pre deti a mládež školského veku (6-18 rokov), no zaujímavý bude aj pre pedagógov, rodičov a širokú verejnosť. Cieľom podujatia je povzbudenie záujmu slovenskej mládeže o význam vedy v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch.

Medzi vystavovateľmi budú vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie, ale aj subjekty komerčnej sféry, ktoré sa vo svojich stánkoch pokúsia ukázať, že veda je všade okolo nás, a že je potrebná v každodennom živote. „Program 3. ročníka Vedeckého veľtrhu bude pestrý a zaujímavý. Návštevníci sa oproti minulým rokom môžu tešiť na niekoľko noviniek. Na veľtrhu bude viac vystavovateľov venujúcim sa robotike, konštruovaniu vozidiel a viaceré 3D tlačiarne. Zaujímavý program sa bude počas celého dňa odohrávať aj na pódiu“, uvádza patrón Vedeckého veľtrhu Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Vedecký veľtrh sa slávnostne začne 14. septembra 2017 (štvrtok) o 9:30 hod.

"Za niekoľkých vystavovateľov, ktorí budú prezentovať skutočne vizuálne efektné chemické pokusy musím spomenúť, že na veľtrhu budeme mať alchymistickú dielňu, kam siahajú prvopočiatky chemickej vedy. Uvidíme rôzne ohnivé experimenty, experimenty s práškovým hliníkom, koróziu materiálov, variácie so suchým ľadom, pokusy s vodou a výrobu čarovných nápojov. Okrem chemických pokusov uvidíme aj množstvo fyzikálnych experimentov. Centrum vedecko-technických informácií SR napríklad predstaví svoje zážitkové centrum vedy Aurelium a tvorivú dielňu FabLab, predstavil  tento ročník Ján Lukáč PR manažér Vedeckého veľtrhu.

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave odprezentuje okrem fyzikálnych pokusov aj geometriu, a to zaujímavými hlavolamami či skladaním origami, záujemcovia sa naučia počítať príklady bez kalkulačky. 

O tom čo je nové vo vesmíre sa návštevníci dozvedia napríklad od Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, ktorá predstaví aj nový projekt GrowBox, čo je inovatívny spôsob pestovania rastlín vo vesmíre. Okrem toho si budete môcť poskladať ďalekohľad a v prípade dobrého počasia pozorovať Slnko.

Slovenská akadémia vied predstaví činnosť 4 svojich ústavov: Ústav anorganickej chémie, Ústav krajinnej ekológie, Ústav zoológie, s ktorým budeme objavovať skrytý život pod vodou a skúmať zblízka druhy vodného hmyzu, kôrovce, ulitníky, lastúrniky, pijavice a mnoho iných. Zaujímavý program si pre návštevníkov pripravili aj zástupcovia Archeologického ústavu. Vďaka nim si budeme môcť pozrieť prezentáciu veľkomoravských kostolov za pomoci 3D vizualizácie a 3D tlače. Deti budú mať možnosť vyskúšať si prácu archeológa v teréne.

Každoročným pútačom podujatia je dronová show, vďaka ktorej si návštevníci budú môcť na veľkoplošnej obrazovke vedecký veľtrh z vtáčej perspektívy. 

Vedeckým veľtrhom budú návštevníkov sprevádzať známi moderátori a milovníci vedy Richard Vrablec a Ivan Bindas alias Binďo.

(TS,nc)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.