• Zdravie a životný štýl
 • 13.09.2018 11:30

Týždeň mobility: Od nedele cestujete MHD s vodičákom úplne zadarmo!

0 0
Električka
Zdroj: DPB

Počas Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra budú obyvatelia cestovať integrovanou dopravou s výraznými zľavami. Bratislavská integrovaná doprava dlhodobo vytvára podmienky pre prilákanie ľudí do verejnej dopravy s cieľom šetrenia životného prostredia a spríjemnenia života v regióne a hlavnom meste.

„Integrovaná doprava je celoeurópskym trendom vývoja verejnej dopravy, pretože je plnohodnotnou a ekologickou alternatívou voči dlhodobo neudržateľnej automobilovej doprave v metropolách. Cestovanie s jedným lístkom u štyroch dopravcov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji ponúka po novom nielen viac autobusov a vlakov, ale aj pohodlné prestupy vďaka nadväzným spojeniam na vlaky. Veríme že v kombinácii s dodatočnými zľavami sa nám podarí motivovať ľudí, aby cestovanie po novom integrovanou dopravou vyskúšali,“ povedala generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy Zuzana Horčíková.

„Bratislava ako moderná európska metropola má záujem motivovať jednotlivcov, aby volili alternatívne formy dopravy, a tak prispeli k lepšiemu ovzdušiu v meste. Preto sa aj tento rok hlavné mesto zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý je jedinečný a dáva ľudom v celej Európe možnosť využiť dopravu na rôzne alternatívne  spôsoby. Budem preto rád, keď sa do neho zapoja aj Bratislavčania a urobia tak niečo pre seba a naše mesto,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 Od 16. do 22. septembra vrátane budete môcť cestovať v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji s nasledovnými zľavami:

 • 100% zľava z cestovného v mestskej hromadnej doprave pre vodičov motorových vozidiel. Na jazdu zadarmo v dopravných prostriedkoch Dopravného podniku Bratislava bude stačiť preukázanie sa platným vodičským preukazom vydaným v ktoromkoľvek zo štátov Európskej Únie. Bezplatná preprava v MHD v Bratislave bude platná len na denných linkách. Na linkách 801 a 901, ktoré nie sú súčasťou IDS BK, platí štandardná tarifa dopravcu.
 • 50% zľava zo základného cestovného v regionálnych vlakoch ZSSK a prímestských autobusoch Slovak Lines. Na jazdu s 50% zľavou nie je potrebné preukazovať sa akýmkoľvek dokladom.
 • 100% zľava v sobotu 22. septembra v regionálnych vlakoch RegioJet linky S70 na trase Komárno-Bratislava.
 • Dodatočné preukazovanie nebude uznané. Nárok na zľavu z cestovného počas Európskeho týždňa mobility nie je zadefinovaný v Prepravnom poriadku IDS BK, preto cestujúcemu nevzniká nárok na vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok.

  Tohtoročná kampaň Európsky týždeň mobility bude zameraná na tému: „Kombinuj a choď!“ Na jazdu zadarmo v dopravných prostriedkoch MHD bude stačiť preukázanie sa platným vodičským preukazom, ktorý bol vydaný v štátoch Európskej únie. Na medzimestské linky 801, 901 a na nočných spojoch MHD sa zľava vzťahovať nebude a bude platiť štandardná tarifa IDS BK.

   Záujemcovia už môžu využiť aj mestský projekt – bikesharing Slovnaft BAjk, ktorý hlavné mesto spolu so spoločnosťou Slovnaft spustilo minulý týždeň. V uliciach Bratislavy je 550 smart bicyklov a 73 dokovacích staníc v štyroch mestských častiach, a to v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke. Od jeho spustenia je o oň veľký záujem a Bratislavčania ho využívajú naplno. Už počas prvých dvoch dní zaznamenal systém 6 500 zaregistrovaných ľudí, ktorí spolu absolvovali viac ako 5 500 jázd.

   K dispozícií bude aj carsharing, ktorý spustili už minulý rok Volkswagen Slovakia a občianske združenie Aliancia Stará tržnica spolu s partnermi Mesto Bratislava, ZSE a cyklokuriér Švihaj šuhaj. Projekt up! City realizovaný na Námestí SNP pred Starou tržnicou, ako forma zdieľanej dopravy, by mali pomôcť k zlepšeniu mobility v meste, ako aj čistejšiemu ovzdušiu.

   Do ETM sa už tradične zapojí aj Mestská polícia, ktorá aj tento rok pripravila žiakom základných a materských škôl  dopravný kurz pomocou vlastného dopravného mobilného ihriska. Tie sa budú konať v priestoroch:

   • 9. ZŠ Hálková,
   • 9. MŠ Pri šajbách
   • 9. MŠ Haanová

  Zámerom Mestskej polície je edukovať maloletých v prostredí cestnej premávky či už ako chodcov, ale aj ako cyklistov

Záver Európskeho týždňa mobility oslávi Bratislavská integrovaná doprava tradične zábavným programom na Dni otvorených dverí Dopravného podniku Bratislava vo vozovni Jurajov dvor. 22. septembra od 10:00 do 16:00 sa budú môcť návštevníci zabaviť aj s Veselým autobusom IDS BK, z ktorého si môžu odniesť veselú spomienkovú fotografiu, či zasúťažiť si o vecné ceny.

(TS,nc)

 


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.