• Zdravie a životný štýl
  • 25.08.2018 13:45

Na výstave Bielikových fotografií o okupácii v Danubiane možno čítať dobovú tlač

0 0
V danubiane otvoria veľkú výstavu maďarského moderného umenia - danubiana

Fotografická výstava Ladislava Bielika 50 rokov po... je v múzeu moderného umenia Danubiana v bratislavskom Čunove. Okrem cyklu fotografií si návštevník môže prečítať zväčšené strany novín z 22.8.1968 a nasledujúcich dní: mimoriadne vydania Smeny a Pravdy, ale aj americké The New York Times (26.8.1968) a nemecké Welt am Sonntag (25.8.1968).

Denníky obsahujú aj fotografiu Muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, avšak bez mena jej autora a s uvedením zahraničných agentúr. „Pripomíname si udalosti z prelomového obdobia spred polstoročia, keď okupačné vojská armád Varšavskej zmluvy obsadili Československo. Vtedajší reportér Smeny Ladislav Bielik bol pri tom a zanechal nám svojimi fotografiami historické svedectvo, ktoré treba pripomínať najmä mladej generácii. Medzi nimi je emotívna ikonická fotografia, ktorá obletela svet a zaradili ju medzi najvýznamnejšie dokumenty 20. storočia," na piatkovej (24.8.) vernisáži povedal riaditeľ Danubiany Vincent Polakovič.

Zároveň priblížil dlhodobý súdny proces Bielikovej rodiny, pretože spomínanú fotografiu si privlastnili iní. Tiež predstavil odvážneho muža s odhalenou hruďou, inštalatéra Emila Galla (1924–1971) i osud fotografa v podobe straty zamestnania a ďalších problémov počas nasledujúcej komunistickej normalizácie, až po jeho náhodnú smrť pri fotografovaní motoristických pretekov v Maďarsku (1984).

„Je málo oficiálnych inštitúcií, ktoré si naplánovali takúto výstavu pri významnom výročí našej histórie. Preto ďakujeme Danubiane, že sa na to podujala. Výstava je na počesť 50. výročia odporu proti okupácii," zdôraznil fotografov syn Peter Bielik. Pre TASR potvrdil, že spomínaná ikonická fotografia v Danubiane je vôbec najväčšia, aká bola zverejnená na výstavách v novodobej histórii Slovenska od roku 1989. Má plochu takmer 3,5 x 6,5 metra. „Trochu menšia je v múzeu v otcovom rodnom meste v Leviciach, kde je stála expozícia jeho fotografií," dodal Bielik.

Zdroj: FB Danubiana

Závesné diela v Danubiane dopĺňajú vo vitrínach ďalšie dobové periodiká i nedávno vydané zberateľské rarity s motívom svetoznámej fotografie jeho otca: zberateľská minca, pamätná medaila, poštová známka a suvenírová bankovka. Tiež tematické knihy v rôznych jazykoch, video z bratislavských ulíc po príchode tankov a reakcie nespokojných občanov, ale aj rôzne nápisy a plagáty na stenách a vo výkladoch.  Výstava potrvá do 11. novembra. Dopĺňa ju rovnomenný katalóg s textom historičky umenia Evy Trojanovej, ktorý podporilo Ministerstvo kultúry SR.

(TASR, foto: abn)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.