• Zdravie a životný štýl
  • 23.06.2018 09:17

Na Železnej studničke si môžete zabehnúť za zdravé prsia i dozvedieť sa o rakovine prsníka

0 0
Partizánska lúka
Zdroj: TASR

Upozorniť na dôležitosť prevencie rakoviny prsníka je cieľom prvého ročníka sobotného podujatia Beh pre zdravé prsia, ktoré sa uskutoční v bratislavskom areáli Partizánskej lúky na Železnej studničke.

Beh je v rámci každoročnej celoeurópskej akcie Breast Health Day jednou z aktivít Europa Donna – medzinárodného združenia žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka. „Sme radi, že môžeme podporiť dobrú vec, ktorá má význam. Dúfame, že sa nám podarí spojiť príjemné s užitočným a každý návštevník si z podujatia odnesie zážitok aj dobrý pocit zo zdravo stráveného dňa," povedala organizátorka behu Natália Feketeová.

Čas aj trasa behu sú podľa nej takmer ľubovoľné, podmienkou je kedykoľvek medzi 10.00 a 14.00 h odbehnúť 5 kilometrov a preukázať to organizátorom pomocou smart hodiniek alebo mobilnej aplikácie. Štartovné má formu dobrovoľného príspevku a registrácia vopred nie je potrebná. Pre účastníkov sú pripravené aj rady o behu, správnych stravovacích návykoch, občerstvenie, pitný režim, kultúrny i detský program. 

Na podujatí nebude chýbať osveta, keďže podľa odborníkov na Slovensku umiera na rakovinu prsníka takmer 3000 žien ročne. Mnohé z nich zbytočne, pretože nechodievajú na pravidelné preventívne vyšetrenia a k onkológovi sa dostanú až v pokročilom štádiu choroby. „Vítame všetky aktivity, ktoré upozorňujú na včasný záchyt ochorenia. Aj takýmto spôsobom môžeme pomáhať zachraňovať životy," hovorí v tejto súvislosti predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová. 

Súčasťou akcie bude aj osvetový stánok projektu #Jasomužbola, určený nielen ženám nad 40 rokov. „Každá žena staršia ako 40 rokov by mala pravidelne raz za dva roky absolvovať mamografické vyšetrenie. Stále častejšie sa však stretávame s ochorením aj u mladších žien, preto cítime potrebu poukázať na prevenciu, ktorá stojí nad obavami z neopodstatnených mýtov," zdôraznila Alena Kállayová, predsedníčka neziskovej organizácie Ružová stužka a zástupkyňa Výboru sekcie mamárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS.

Počas podujatia bude mať každá návštevníčka možnosť dozvedieť sa všetko o prevencii rakoviny prsníka, správnom spôsobe samovyšetrenia a mamografickom vyšetrení. K dispozícii bude odborné poradenstvo a konzultácie.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.