VIDEO: Vznikol film o Alexandrovi Dubčekovi – pozrite si prvé zverejnené zábery

Zdroj: csfd

Páčil sa vám článok?

V roku 2018 si pripomíname viacero významných výročí a jedným z nich je aj príbeh Pražskej jari, ktorú 21. augusta 1968 ukončila invázia vojsk krajín Varšavskej zmluvy do bývalého Československa. Práve toto obdobie mapuje aj nový slovenský celovečerný film Dubček, ktorý by sa mal do kín dostať v apríli.

Pôvodne malo ísť len o čisto televízny projekt s pôvodným názvom Krátka jar, dlhá zima, ale napokon z toho režisér Ladislav Halama urobil kvalitný kinofilm, ktorý približuje postavu lídra Pražskej jari Alexandra Dubčeka. Ten stál na čele významných spoločenských zmien na konci 60-tych rokov 20. storočia, kedy väčšina obyvateľov vtedajšieho Československa verila, že by sa mohlo stať demokratickou krajinou. Práve charizmatický štátnik s dobráckym úsmevom vzbudzoval v ľuďoch nádej, že by tu raz mohol existovať socializmus s ľudskou tvárou. Všetky nádeje však zmarilo rozhodnutie najvyššieho sovietu – na čele ktorého stál Leonid Iljič Brežnev, ktorý poslal do ČSSR vojská piatich armád Varšavskej zmluvy, aby v ňom potlačili údajný pokus o štátny prevrat a kontrarevolúciu. A práve v týchto pohnutých časoch sa začína historicky prvý hraný film o veľkom mužovi československých i slovenských dejín Alexandrovi Dubčekovi. Rozprávačom tohto príbehu je samotný Dubček, ktorého stvárňuje herec Adrian Jastraban a jeho subjektívne spomínanie na historické udalosti roku 1968. Prvá klapka padla vlani na Námestí slobody a nakrúcalo sa na viacerých miestach v rámci Bratislavy. Časť deja sa odohráva vo vile pod Slavínom, ktorá nahradila Dubčekov dom v pražskej vilovej štvrti Trója, kde v skutočnosti chvíľu žil. Okrem Jastrabana sa vo filme objaví množstvo iných slovenských a českých hercov ako napríklad Táňa Radeva,  Vladimír Hrabal, Jiří Zapletal, Radoslav Šopík, Stanislav Král, Peter Trník, Robo Halák  a Ivo Novák. Film Dubček bude mať v slovenských kinách premiéru 19. apríla 2018.    

Zdroj: Facebook

Pozrite si oficiálny trailer k filmu:

(ars, video: YouTube, foto: csfd, fb)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie


Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.