FOTO: Takmer vyhynutého sokola sa podarilo zachrániť. Pri Bratislave

7.3.2018
0
Samec s potravou

Zdroj: dravce.sk

Páčil sa vám článok?

Koncom 90-tych rokov 20. storočia hniezdilo na Slovensku 60 – 70 párov sokola červenonohého. Drastické zmeny poľnohospodárskej krajiny mali na tento druh výrazne negatívny dopad. Stal sa kriticky ohrozeným a ocitol sa na hranici vyhynutia – v roku 2012 nebolo potvrdené hniezdenie ani jediného páru. Dnes je chvalabohu všetko inak.

„Pri záchrane ohrozeného sokola sa spojili mnohé inštitúcie zo Slovenska (Ministerstvo  životného prostredia, Štátna ochrana prírody, Bratislavský samosprávny kraj, Magistrát hlavného mesta a okresné úrady) s organizáciami z Maďarska. Tam sa podarilo populáciu zdvojnásobiť (dnes 1400 párov), je stabilná a my využívame riešenia overené dlhodobými skúsenosťami maďarských kolegov,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Jednou zo základných podmienok prežitia tohto sokola v prírode je dostatok krkavcovitých druhov vtákov – havranov, vrán, strák. Stavajú preňho hniezda, lebo on sám to nedokáže. Máme preto nesmiernu radosť, že sa vďaka projektu podarilo dosiahnuť celoročnú ochranu uvedených „krákavcov“ pred odstrelom v dôležitých oblastiach. Havrany od nás dostali na stavbu hniezd aj halúzky, aby sa nehádali a postavili čo najviac kvalitných domácností. Prirodzené hniezdne možnosti doplnilo celkom 300 drevených i hliníkových búdok a 30 prútených hniezd. Okamžite ich obsadzovali rôzne druhy a pre našu radosť, aj sokol červenonohý. Vysadili sme bezmála 1000 stromov, Západoslovenská distribučná, a.s. zvýšila ochranu vtáctva pred zásahom elektrickým prúdom na 400 stĺpoch. V poľnohospodárskej krajine, ktorú sokol obýva, je preňho nutná pestrosť plodín - to znamená aj rozmanitosť druhov, najmä dostatok výživného hmyzu a hrabošov. Preto sme v projekte mysleli aj na nástroje, ktoré motivujú farmárov k šetrným metódam hospodárenia,“ vysvetľuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

FOTOGALÉRIA:

​„Sokol červenonohý u nás v minulosti hniezdil okrem iných lokalít tiež v piatich Chránených vtáčích územiach, kde prebiehali i spomínané aktivity. V súčasnosti je známe len jediné, posledné hniezdisko, pri Bratislave. Minulý rok tu 16 párov vyviedlo až 41 mláďat, čo je obrovský úspech! Po viac ako piatich rokoch môžeme konštatovať, že realizované aktivity prispeli k tomu, že zo Slovenska zatiaľ nevymizol ďalší druh. Projekt v marci 2018 končí a nás čaká veľa práce. V máji totiž fešák medzi dravcami priletí z afrických zimovísk. Túto sezónu zabezpečíme monitoring hniezdnych párov, krúžkovanie mláďat i sledovanie sokolov počas migrácie,“ uzatvára Chavko.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?