• Zdravie a životný štýl
  • 06.12.2017 11:31

Situácia je alarmujúca, túto zimu už zomrelo 7 bezdomovcov, hlásia dobrovoľníci z terénu

0 0
Zdroj: TASR

Počas tohtoročnej zimy zahynulo v uliciach Bratislavy už sedem ľudí, informuje občianske združenie Vagus, ktoré sa v hlavnom meste venuje práci s ľuďmi bez domova. Vagus sa odvoláva na interné, preverené zdroje.

Štatutár Vagusu Sergej Kara označil stav za alarmujúci. „Ešte nikdy nezahynulo toľko ľudí za tak krátky čas. Sneží a mrzne už nielen v noci, ale aj počas dňa a to nás to najchladnejšie obdobie ešte len čaká,“ skonštatoval Kára.

Občianskemu združeniu sa podľa jeho slov podarilo ďalších desiatich ľudí bez domova pred zimou zachrániť, priznal však, že OZ potrebuje na ďalšiu pomoc ľuďom na ulici v tomto kritickom období finančnú pomoc. „Ak im nebudeme môcť v uliciach pomáhať my, nepomôže im už nikto, pretože sme v mnohých prípadoch jediní, ktorí to dokážu,“ vyhlásil. 

Vagus spustil kampaň Voláme SOS, cez ktorú možno pomôcť ľuďom bez domova. Verejnosť môže prispieť na stránke www.volamesos.sk.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal tvrdí, že kto nechce byť v hlavnom meste na ulici, má kam ísť. „Kapacity mesta sú podľa mojich informácií dostatočné, aby každý, kto nechce byť na ulici, mal kde prespať, kde sa umyť, najesť či vyhľadať zdravotnícku pomoc,“ uviedol. Mesto podľa neho zvyšuje každoročne finančné zdroje na prácu s ľuďmi bez domova a z pôvodných 50.000 eur sú teraz na 500.000 eur.

„Tie peniaze sa systematicky rozdeľujú medzi prácu s viacerými neziskovými organizáciami. Vagus je jedna z nich. Bol som sa tam pozrieť minulý týždeň,“ podotkol Nesrovnal. Deklaruje, že mesto je pripravené operatívne prijať v krízových situáciách, ako sú tuhé mrazy, potrebné opatrenia pre ľudí bez domova. Napríklad postaví stany.

V novembri 2016 bolo na území Bratislavy sčítaných minimálne 2064 ľudí bez domova. Odhadovaný počet týchto osôb je však podľa organizácií, ktoré s nimi pracujú, 4000 až 5000.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.