VIDEO: Cez sociálne siete sa šíri panika v súvislosti s hrozbou útokov na vianočné trhy. Zisťovali sme, aká je pravda

29.11.2017

Zdroj: lb

Páčil sa vám článok?

Možno ste aj vy dostali v uplynulých dňoch zvukovú správu, ktorá sa bleskovo šíri najmä medzi užívateľmi najväčšej sociálnej siete – Facebook. Mužský hlas v nej hovorí o údajnom stretnutí jeho priateľa s moslimom, ktorý ho vraj kamarátsky upozornil, aby tento rok radšej na vianočné trhy nechodil. Spomínajú sa v nej aj zvýšené bezpečnostné opatrenia a celkovo vyvoláva dojem, akoby Bratislave hrozil teroristický útok. Ministerstvo vnútra už o tejto nahrávke vie.

Aj redaktorom Bratislavských novín dnes v noci prišla zvuková správa s nasledujúcim obsahom: „Čauko. Posielam hromadne túto zvukovú správu. Viacerým známym. Včera som bol s jedným chalanom. To je jedno. Že bol na vianočných trhoch u nás v Bratislave a že tam vypadla niekomu peňaženka, tak sa rozbehol za ním, že mu to ide vrátiť. Ten sa otočil a nejaký moslim úplne, ne? Taký typický najväčší moslim. A že poď na medovinku. Pozval ho ten moslim za to. A hovoril mu, že ďakujem ti veľmi pekne a iba tak ti hovorím kamarátsky, že už nechoď na vianočné trhy. Takže ako nemuselo to byť nič. Môže to byť iba sranda. Ale sú tam tento rok prvýkrát za celú históriu betónové zátarasy, takže možnože aj vláda niečo vie – o niečom. Takže len to som chcel, že budem mať čisté svedomie, keď kebyže sa nedajbože niečo voľakomu stalo, aby som to rozposlal. Ja tam nepôjdem.“  

Súčasne sa významovo veľmi podobná správa šíri aj v textovej podobe v znení: „Dievčatá, dostala sa mi informácia takáto: mojej maminy kolegyňa má muža a ten bol včera dakde v bare a sedeli tam takí počerní chlapíci. Keď odišli, zabudli tam tašku s veľa peniazmi, ale za chvíľu sa vrátili a čašník im vak odložil a vrátil s peniazmi späť. Nechcel žiadne nálezné, ale na margo toho mu chlapíci povedali, že dnes začínajú v Bratislave vianočné trhy, že nech tam nechodí. Desivé. Volali polícii a všetko jej povedali. Ako to dopadlo, ďalej už nevedia. Radšej tam nechoďte, ak sa dá. Možno je to len dáka kačica, bohvie, ale radšej buďme obozretní. V dnešnej dobe nikdy nevieš.“

Bratislavské noviny kontaktovali tlačový odbor ministerstva vnútra a jeho šéf Ivan Netík, ktorý je aj hovorcom ministra vnútra Roberta Kaliňáka, nám povedal: „Vieme o tej zvukovej správe. Je to hoax (nepravdivá správa - poznámka redakcie). Ministerstvo vnútra v spolupráci s políciou zabezpečilo bezpečnostné opatrenia na viacerých miestach v rámci prevencie pred teroristickými útokmi, aké sa odohrali vlani na vianočných trhoch v nemeckom Berlíne. Boli posilnené policajné hliadky priamo v uliciach a prijali sme aj viacero iných taktických a bezpečnostných opatrení, o ktorých nemôžeme hovoriť, aby sa neminuli svojmu účinku. Chcem však občanov Slovenska ako aj obyvateľov a návštevníkov Bratislavy ubezpečiť, že sa nemusia báť. Urobili sme maximum pre to, aby sa aj na vianočných trhoch mohli cítiť bezpečne.“

K prípadu sa vyjadril aj policajný prezident Tibor Gašpar. Tento príbeh podľa jeho slov už polícia preverovala aj minulé roky a dotýkal sa iných európskych metropol. V tejto chvíli sa má týkať vážnejšie Bratislavy. „Chcem vás však ubezpečiť, že všetky tieto informácie polícia dôsledne preveruje a zatiaľ sme nepotvrdili žiadnu relevantnosť tohto príbehu. Napriek tomu vyzývam všetkých, pokiaľ ste takýto príbeh zažili, urýchlene kontaktujte políciu na známom čísle 158," podotkol Gašpar. „Chcel by som dať záruku, že tieto sviatky a ich príprava budú pokojné, taktiež vás vyzývam na spoluprácu, aby ste nám poskytovali informácie o rôznych podozrivých situáciách. Tie sa budeme snažiť dôsledne preveriť," dodal Gašpar, ktorý k tomu nakrútil aj súvisiace video.

Oslovili sme aj psychologičku Mgr. Martinu Verešovú s otázkou, ako môžu správy o potenciálnom nebezpečenstve na ľudí zapôsobiť. „Takéto informácie v nás prirodzene vyvolávajú strach. Či im už veríme, alebo nie, hlavou nám preblesne otázka: „Čo ak predsa?“ Sú to stále rovnaké vianočné trhy, navonok sa nič nezmenilo, no po informácii o možnej hrozbe sa psychologicky ich vnímanie môže zmeniť. Strach prežívame, pretože teroristické útoky sú absolútne nepredvídateľné, vyvoláva to v nás tiež pocity neistoty a bezmocnosti. Citlivých ľudí alebo ľudí so sklonom k úzkostiam to môže od návštevy hromadných podujatí odradiť úplne.“

Pravdou je, že na Hviezdoslavovom námestí sú dnes okrem stĺpikov, ktoré doteraz bránili autám vojsť do pešej zóny, ešte aj veľké betónové zátarasy. Je teda možné, že aj tieto preventívne opatrenia môže časť ľudí vnímať ako znak, že im naozaj niečo hrozí a preto sa musia mať oveľa viac na pozore? „Existuje veľa príčin nečakaných úmrtí, ktoré sú štatisticky oveľa pravdepodobnejšie ako terorizmus. Napríklad prírodné živly, dopravné havárie a vírusové ochorenia zabíjajú väčšie počty ľudí. No terorizmus vnímame ako riziko citlivejšie, pretože je na ňom desivé, že pri nich zomiera väčší počet ľudí v rovnaký čas,“ dodala psychologička Verešová.  

(ars, foto: TASR, lb, video: Facebook PZ SR)

Páčil sa vám článok?