• Zdravie a životný štýl
  • 25.06.2017 17:47

FOTO: Ako vyzerala včerajšia korunovácia kráľovnej Alžbety Kristíny?

0 0
Úlohy arcibiskupa sa zhostil herec František Kovár.
Zdroj: TASR

V Bratislave sa tento víkend konali Korunovačné slávnosti 2017, v rámci ktorých bola urobená rekonštrukcia korunovácie matky Márie Terézie.

Korunovačné slávnosti 2017

Už 15. Ročník Korunovačných slávností vyšiel na rok, v ktorom si pripomíname 300. výročie narodenia Márie Terézie. A kto iný ako jej mama Alžbeta Kristína mala najväčšiu zásluhu, že sa narodila Mária Terézia?

Korunovačné slávnosti v Bratislave patria medzi najväčšie kultúrne podujatia na Slovensku a zážitkovým spôsobom približujú korunovácie 18 kráľov a kráľovien, ktorí boli korunovaní v Bratislave. Konajú sa každoročne v posledný júnový víkend na pamiatku korunovácie Márie Terézie, ktorá bola korunovaná 25. júna 1741. 

Obrad korunovácie je zinscenovaný podľa historických podkladov. Vystupuje v ňom vyše 200 hercov v dobových kostýmoch. Kráľ dostáva od ostrihomského arcibiskupa – prímasa Uhorska - svätoštefanskú korunu spolu s ďalšími korunovačnými insígniami: meč, plášť, jablko a žezlo. Po obrade korunovácie pasuje rytierov Rádu zlatej ostrohy, skladá prísahu vlasti a sľubuje zachovávať integritu krajiny na korunovačnom pahorku. V rámci korunovačného sprievodu sa rozhadzujú korunovačné žetóny, víno tečie zadarmo z fontány, pečú sa voly, korunovačný jarmok dobových remesiel a mnoho ďalších atrakcií vytvára v meste skutočne korunovačnú atmosféru.

Lístky na samotný obrad korunovácie Alžbety Kristíny, ktorý sa konal v kostole najsvätejšieho Spasiteľa stáli 10 eur pre dospelých a 5 eur pre deti. Menšie deti  bez nároku na sedenie, teda ak sedeli rodičom na kolenách, mali vstup zadarmo.

Koruna, ktorú mala herečka stvárňujúca Alžbetu Kristínu na hlave bola použitá aj vo filme o Márii Terézii, ktorý sa nakrúcal v Katedrále sv. Martina, ale aj v susedných Čechách. Film by sme mali vidieť v televízii už tieto  Vianoce.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.