Bude v Bratislave v roku 2020 nová veľká nemocnica?

2.11.2016
0
Bude v bratislave v roku 2020 nová veľká nemocnica? - drucker2
Páčil sa vám článok?

Bratislava by novú univerzitnú nemocnicu mohla podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera dostať pravdepodobne v roku 2020. Vláda dnes odsúhlasila zrušenie PPP projektu jej výstavby na Patrónke, do konca marca budúceho roku má teraz šéf rezortu predložiť nové riešenie.

Vláda dnes odsúhlasila zrušenie PPP projektu jej výstavby na Patrónke, do konca marca budúceho roku má teraz šéf rezortu predložiť nové riešenie. Písali sme o tom TU.

Ako by sa mohla výstavba financovať, či kde by mala nemocnica nakoniec stáť, zatiaľ jasné nie je. Ministerstvo v súčasnosti uvažuje o dvoch lokalitách pre novú nemocnicu. Prvou sú Rázsochy, kde sa v minulosti už s výstavbou začalo, a druhou Ružinov, kde v súčasnosti funguje jedna z nemocníc spadajúcich pod Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB). Tú tvorí celkovo päť nemocníc v Starom Meste, Ružinove, Petržalke, Podunajských Biskupiciach a na Kramároch. Drucker nevylúčil, že sa nakoniec bude stavať na Rázsochách aj v Ružinove, kde by sa zrekonštruovalo a dobudovalo existujúce zariadenie.

Doterajší plán výstavby počítal s tým, že nová nemocnica nahradí tie v Starom Meste, Ružinove a na Kramároch. Mali sa zatvoriť alebo pretransformovať na poskytovateľov ambulantnej a doliečovacej starostlivosti. Drucker však poukazuje na to, že ak by sa nemocnica v Ružinove zrušila, nie je za ňu náhrada. Pripúšťa preto jej rekonštrukciu spolu s dostavaním Rázsoch, kde by sa časom mohli dobudovať aj priestory pre vysoké školy. „Neuvažujeme nad nemocnicou typu 1200 a viac lôžok, ale o nemocnici 600 až 700 lôžok,“ priblížil.

Využiť by sa mohla aj nemocnica na Kramároch, ktorá susedí s detskou fakultnou nemocnicou. Tá by sa mala rozšíriť a pôsobiť ako národný ústav detského zdravia, na čo by sa mohla využiť aj časť zariadenia pre dospelých.

 Rovnako ako lokalita nie je v súčasnosti jasné ani financovanie výstavby. „Je predčasné hovoriť, či to bude, alebo nebude PPP projektom ďalej pokračovať,“ povedal dnes Drucker. Ministerstvo prehodnocuje aj to, či by nemocnicu nemal postaviť štát. Vlaňajšia analýza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií ukázala, že PPP nie je najvýhodnejším variantom pre výstavbu novej nemocnice. Výstavba štátom má byť lepšia. Podľa analytikov INEKO však bola táto analýza značne zjednodušená. Súhlasili ale, že najhoršie je nerobiť nič.

Stavba novej nemocnice v Bratislave je témou už vyše 30 rokov. Pôvodne mala stáť v lokalite Rázsochy, výstavbu v roku 2003 zastavila vláda Mikuláša Dzurindu. Na stavbe sa dovtedy preinvestovalo 33,2 milióna eur. Otázku dostavby Rázsoch otvoril prvý kabinet Roberta Fica. Počas druhej Ficovej vlády sa rozbehol PPP projekt na výstavbu na Patrónke, k podpisu zmluvy však nedošlo. Jeho tretia vláda sa zaviazala, že novú nemocnicu v Bratislave sprevádzkuje.

Zrušený PPP projekt si doteraz vyžiadal asi tri milióny eur. Za štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá za vhodnú formu realizácie novej nemocnice označila PPP, zaplatil rezort 720.000 eur bez DPH. Ďalších 2,25 milióna eur bez DPH dalo ministerstvo za poradenstvo v súvislosti s prípravou a realizáciou projektu. Podľa Druckera však nejde o vyhodené či ukradnuté peniaze. Ďalších 53.880 eur bez DPB si teraz vyžiada právna analýza, ktorá má posúdiť vhodnosť lokalít Rázsochy a Ružinov.

UNB dlhodobo poukazuje na nevyhnutnosť novej nemocnice, dnešné rozhodnutie kabinetu rešpektuje. „Čím skôr bude definovaná nová nemocnica, jej kapacita a lokalita, kde sa bude nachádzať, tým skôr budú môcť byť realizované rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti súčasných nemocníc. UNB je najväčšia nemocnica na Slovensku, pracujú v nej špičkoví odborníci tak na slovenskej, ako aj medzinárodnej úrovni a pacienti tu dostávajú jednu z najkvalitnejších zdravotných starostlivostí v krajine, preto k tejto otázke pristupujeme s plnou zodpovednosťou,“ uviedla jej hovorkyňa Zuzana Eliášová.

(TASR, Foto: TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie