NÁZOR: Vrátim Dom kultúry späť kultúre...

8.8.2014
0
Názor: vrátim dom kultúry späť kultúre... - dkdubravka
Páčil sa vám článok?

Starosta Dúbravky Ing. Ján Sandtner pred voľbami sľuboval vo svojom volebnom programe, že vráti Dom kultúry Dúbravka (DKD) späť kultúre. Ročná prevádzka tejto nešťastnej, nezateplenej architektúry vyžaduje cca 300-tisíc eur, ide z rozpočtu mestskej časti. Na svoju činnosť potrebuje DKD ďalších cca 50-tisíc eur. Donedávna Dúbravka financovanie zvládala, ale zlým hospodárením obce v ostatných rokoch prichádza aj na krátenie financií pre DKD.

A preto sľuby sem, sľuby tam, zbavením sa tohto bremena by zostalo úradu viac na míňanie. Od roku 2007 je do DKD presunutá aj miestna knižnica. Riaditeľka DKD sa aj napriek znižovaniu dotácií a pridávaní povinností snaží kultúrnu činnosť udržovať na slušnej úrovni. Určite by sa dalo urobiť viac , ale na to treba viac prostriedkov a ústretovosť vedenia mestskej časti, a nie experimenty s prenájmom za 1 euro.

V roku 2013 predložilo na rokovanie miestneho zastupiteľstva vedenie samosprávy „Zámer nájmu priestorov v DK pre New Look Art Agency, s.r.o.“. Odcitujem zo stanoviska riaditeľky DKD k takémuto pokusu o „návrat Domu kultúry späť kultúre“: „Nemožno pochybovať o zdravom úsudku obyvateľov Dúbravky, najmä ak si prečítali materiál pod názvom „Zámer prenájmu priestorov v DKD na 30 rokov za 1 Euro", ktorý bol prezentovaný na februárovom zasadnutí MZ. Firma so sídlom na Dopravnej 10 predložila vskutku ambiciózny projekt. Ide o Azerbajdžancov žijúcich na Ukrajine. Firma nemá žiadnu webovú stránku, nemá žiadne aktivity na Slovensku, uvádza síce podujatia v zahraničí, ale bez odkazov na webové stránky, kde by si to bolo možné overiť. Táto firma tvrdí, že prevezme všetky prevádzkové náklady spojené s fungovaním DKD, ročne v sume 390-tisíc eur. Zárukou majú byť fungujúce prevádzky na Ukrajine, v Taliansku, Turecku, Indii a v Číne. Všetko bez adries, konkrétnych údajov, telefónnych čísiel a webových stránok. V predmete činnosti má spomínaná firma okrem iného aj údenársku výrobu, spracovanie a konzervovanie zemiakov a zeleniny, textilnú a odevnú výrobu, výrobu prísad a korenín, ale aj činnosť ekonomických poradcov. Priamy kontakt nie je k dispozícii a ani webová stránka. To všetko si občan mohol ľahko overiť. Hoci tieto informácie neboli uvedené ani v materiáloch predložených v miestnom zastupiteľstve, nie sú ani nepravdivé, ani zavádzajúce. Ako chce súkromný podnikateľ zabezpečovať osvetovú - knižničnú činnosť, ktorá je podľa zákona bezodplatná? Ako chce poskytovať verejnosti okrem iného aj také podujatia, ktoré v súčasnosti realizuje DKD a zároveň byť ziskový? V predkladaných materiáloch sa zaväzuje využívať priestory DKD iba na účely kultúrnej činnosti. Znamená to, že ho bude prevádzkovať a robiť kultúrnu činnosť aj na úkor vlastného zisku? Bude organizovať kultúrne podujatia v takom rozsahu, kvalite a v takých cenách ako DKD? Napriek tomu, že činnosť, ku ktorej sa zaväzuje, doposiaľ nevykonával?“

Reakciou bolo aj spustenie petície občanov, ktorí v Dúbravke nechcú niečo pochybné a neisté, ale chcú svoje programy, chcú tu vidieť naživo českých a slovenských hercov, chcú, aby tu skúšali a vystupovali dúbravské súbory, ako napríklad DFS Klnka, Magisteriál, Latinico či District Dance. Chcú vidieť programy ku Dňu matiek, MDD, výstavy, tanečné večery, koncerty, detské divadielka a kino a svoj spevokol Dúbravanka, Dni chorvátskej a Mexickej kultúry v spolupráci s veľvyslanectvami týchto štátov a mnoho ďalších. K dnešnému dňu petíciu podpísalo viac ako 6000 občanov.

K problému, hoci to nemá vo zvyku, sa vyjadril aj starosta Ing. J. Sandtner. Na účelovú otázku, prečo sa nevyjadril k téme predaja, respektíve prenájmu Domu kultúru Dúbravky skôr, uviedol: „Určite som mal na to dôvody. Jasne musím povedať, že nikdy predtým som sa nevyjadroval a ani v súčasnosti, ani v budúcnosti sa nemienim vyjadrovať k veciam, ktoré sú nepravdivé a zavádzajúce. Táto otázka by mala byť položená autorom týchto táranín s doplnkom, prečo to robia a čo tým sledujú. Vždy som veril občanom Dúbravky, preto som sa spoliehal na ich zdravý úsudok. Nech sa sami pokúsia zamyslieť na základe doterajších skúseností a položiť si otázku, komu to prospieva. Nech si spomenú, ako tie isté denníky a televízie informovali, že Sandtner vymenoval svoju zástupkyňu protizákonne, ako predal Bytový podnik alebo ako miestny úrad tuneluje rozpočet, keď neoprávnene navŕšil rozpočet mestskej časti v oblasti opatrovateľskej služby. Takto môžem pokračovať mnohými ďalšími príkladmi. Nech hovoria autori týchto „zaručených informácií" a povedia, aké boli zistenia prokuratúry, polície, Najvyššieho kontrolného úradu... Môžem povedať, že ani jeden podnet nebol pravdivý, ani v jednom prípade nebolo konštatované, že starosta je vinný, že konal protiprávne. Po týchto skúsenostiach som nemal dôvod vyjadrovať sa k nezmyselnostiam. Viem, že každá bublina trvá chvíľu a potom spľasne.“

Tak takto sa stavia starosta obce k petícii, ktorú podpísalo viac ako 6000 občanov. Pre neho sú to táraniny, veci nepravdivé a zavádzajúce. V celej odpovedi nenašiel ani jednu krátku vetu o tom , ako by on riešil tento problém. Lebo toto nie sú táraniny, to je naozaj problém. Viac k téme na www.dubravcan.sk

Albert Liptovský


Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní Bratislavských novín. © 1998-2014 Nivel Plus. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Páčil sa vám článok?