Lužné lesy chránia miestni ochranári

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

AD: PEČNIANSKY LES BY SME...<br /> Pečniansky les patrí medzi posledné zachované zvyšky lužných lesov na území Bratislavy. Je vlastne priamym pokračovaním súvislého územia lužných lesov od Viedne až po štátnu hranicu pri Bratislave, ktoré ochraňuje rakúsky Národný park Donau-Auen.

Lužné lesy sú lesné spoločenstvá s mimoriadne bohatým počtom rastlinných a živočíšnych druhov. Vznikajú v okolí riek, ktoré sú však zároveň aj najintenzívnejšie obývanými oblasťami, a tak sú v Európe už pomerne vzácne. Slovenské lužné lesy tým získavajú celoeurópsky význam, vláda ich zaradila do celoeurópskej siete chránených území NATURA 2000. Sú jedným z posledných útočísk niektorých ohrozených - a preto chránených - druhov, najmä vtákov, ale aj rastlín a hmyzu.

Slovenské dunajské lužné lesy - ku ktorým patria aj tie petržalské, rusovské a čunovské - ohrozuje nadmerné rúbanie a nedisciplinovaní rekreanti, niekedy aj veľké stavby. V rámci projektu financovaného z programu Európskej únie LIFE-Nature sa o záchranu luhov usiluje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Presadzujeme čo najšetrnejšie lesné hospodárenie v týchto vzácnych územiach. Pripravujeme odkúpenie alebo dlhodobý prenájom zachovalejších častí lužných lesov do nášho vlastníctva, aby sme ich ochránili najmä pred drastickým rúbaním. Spolupracujeme pritom s rakúskym Národným parkom Donau-Auen a Správou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Nedávno sa nám podarilo presadiť rozšírenie Prírodnej rezervácie Gajc na ľavom brehu Dunaja pri Podunajských Biskupiciach a vyhlásenie nového Chráneného areálu Chorvátske rameno v Petržalke. Pracujeme na tom, aby zákon čoskoro ochránil aj ďalšie hodnotné územia v okolí Bratislavy, vrátane Pečnianskeho lesa a Starého hája.

Aj my sa v lužných lesoch stretávame s čiernymi skládkami, odpadkami, ničením prírody, nezodpovednými motoristami, rekreantmi... Tu si pár ochranárov nepomôže, tieto problémy si vyžadujú zodpovedný prístup všetkých milovníkov prírody. Pri veľkých stavebných projektoch je zas veľmi dôležité, aby sa verejnosť sama zapojila do pripomienkového konania. Bez podpory a aktivity samotných Bratislavčanov sú v takýchto prípadoch aj ochranári bezmocní.

Páčil sa vám článok?