Prevádzky nemajú povolenie hygienikov

12.8.2011
0
Páčil sa vám článok?

S nepoctivosťou predaja, nedodržiavaním hygieny, nevydaním dokladu o kúpe výrobku či služby a ďalšími nedostatkami sa stretávajú slovenskí zákazníci veľmi často. Na vine je neraz aj sám spotrebiteľ, pretože to neraz toleruje.

S nepoctivým podnikaním sa inšpektori SOI stretli napríklad v Bufete-potravinách na Chorvátskej ulici. Zistili tam neuvedenie hmotnosti pri dvanástich druhoch výrobkov. Pri troch výrobkoch chýbala cena. Inšpektori SOI urobili aj kontrolný nákup, v ktorého rámci kúpili osem druhov výrobkov. Naúčtovali im zlú cenu - 21,98, namiesto správnej 21,40, čím došlo k poškodeniu spotrebiteľa. Prevádzka navyše nepredložila povolenie regionálneho úradu verejného zdravotníctva na prevádzkovanie predajne a ani zdravotné preukazy zamestnancov. Pri doklade o kúpe tovaru chýbala adresa prevádzkarne a namiesto zemiakov bola uvedená cibuľa žltá. Za tieto nedostatky udelil správny orgán pokutu 600 eur.

Pokuta 900 eur zase neminula prevádzku Krčma u Petiho na Bieloruskej ulici. Počas kontrolného nákupu inšpektori SOI zistili, že predávajúci nalial menej alkoholu pri objednávke 1 x 50 ml hruškovice len 1,47 ml, čím došlo k ujme pre spotrebiteľa o 0,06 eura. Inšpektorom ďalej prevádzka nepredložila rozhodnutie orgánu hygieny, ktorým by povolil prevádzkovanie predajne. Pri siedmich druhoch jedál v ponuke pre spotrebiteľa - čaj, káva, cukrovinky Mila, Dru tyčinky, arašidové chrumky, Slovakia chips paprika a Slovakia biele lupienky, nebolo uvedené množstvo. V rámci kontrolného nákupu sa inšpektori SOI rozhodli pre 0,3 l kofola čapovaná á 0,60 €, 50 ml Hruškovica Moravská 40% á 20,00 €/l, 47 ml Hruškovica Moravská 40% á 20,00 €/l, 0,5 l džús Trefa á 1,10 €, 1pc káva á 0,70 €. Nákup bol účtovaný v hodnote 4,40 eura. Po vyúčtovaní a zaplatení kontrolného nákupu im nevydali doklad o kúpe v žiadnej forme.

V prípade, že kontrolovaná prevádzka nepredloží správnemu orgánu doklad, či spĺňa hygienické podmienky na predaj výrobkov a poskytovanie služieb vzhľadom na jej charakter, dochádza k mareniu účelu zákona o ochrane spotrebiteľa. Neuvedenie údaju na aké množstvo, či objem výrobku sa cena vzťahuje, znemožňuje spotrebiteľovi overiť si správnosť svojej objednávky. Rovnako je spotrebiteľovi sťažené, resp. znemožnené uplatnenie si reklamácie na dodržanie hmotnosti, resp. miery výrobkov.

Marián Taller
(Spracované z právoplatných rozhodnutí Slovenskej obchodnej inšpekcie)
ZÁKAZNÍK JE PÁN
Páčil sa vám článok?