Mesto Bratislava má podiely za 1,5 mld. korún

21.2.2010
0
Páčil sa vám článok?

Bratislava má v súčasnosti podiel v 16 spoločnostiach s nominálnou hodnotou viac ako 1,4 miliardy korún. V šiestich spoločnostiach má mesto najmenej 50-percentný podiel na základnom imaní. Minoritu má v 10 spoločnostiach, z toho v deviatich má podiel pod hranicou jednej tretiny.

V procese zakladania je ešte spoločnosť Zájazdy Bratislava, s. r. o., so stopercentnou účasťou hlavného mesta, ktorá je však určená na predaj po uskutočnení výberového konania. Majetkové účasti okrem Istrobanky a Incheby však neprinášajú mestu priamy finančný efekt vo forme dividend.

Niektoré spoločnosti majú pre mesto komunálno-politický význam, ako napríklad Dopravný podnik Bratislava, Odvoz a likvidácia odpadu, Metro či Mestský parkovací systém. Mesto sa pokúša o predaj neefektívnych podielov v nevýznamných spoločnostiach. Mesto však zatiaľ ponuky záujemcov o podiely nepovažuje za výhodné.

Napríklad ponuka na kúpu podielu v ČSA dosahuje len 20 percent nominálnej hodnoty. Na spoločnosť Matador - Obnova dostali v minulosti ponuku na odkúpenie podielu za asi 55 percent nominálnej hodnoty, polovica ceny však mala byť splatená vecným plnením, čo mesto odmietlo.

(brn)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.