Chcú pomôcť problémovým tínedžerom

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Pomôcť mládeži vo veku od 15 do 20 rokov z „bratislavského geta Kopčany v Petržalke“ sa pokúsia členovia nového Komunitného centra Kopčany nadácie Odyseus.

Uviedla to koordinátorka komunitného centra Petra Hraňová počas otvorenia jedinej bezprahovej organizácie pre mladých v Kopčanoch. Lokalita Kopčany je územne odizolovaná vlakovou traťou a stretávajú sa tu veľmi odlišné skupiny obyvateľstva. Riziko sociálnych konfliktov je vysoké a situácia ťažko zvládnuteľná, informovala riaditeľka občianskeho združenia Odyseus Katarína Jirešová. Preto sa šiesti aktivisti budú v malom byte na prízemí sociálnej ubytovne pokúšať 4-krát do týždňa na tri hodiny vyplniť voľný čas Petržalčanov rôznymi činnosťami. Ako uviedla mladá študentka Hraňová, v centre sa môžu tínedžeri zabávať od 16.do 19. hodiny hraním šípok, stolného futbalu, maľovaním, učiť sa jazyky, alebo len tak prísť. „Chceme, aby sa tu cítili bezpečne,“ povedala Hraňová.

Už vlani dostala nadácia Odyseus od magistrátu hlavného mesta voľné priestory v sociálnej ubytovni. Po odmietavom postoji obyvateľov oblasti k zriadeniu centra pre drogovo závislých sa rozhodlo Občianske združenie Odyseus pozmeniť svoj projekt a navrhli komunitné centrum na prevenciu mládeže z Kopčian. V polovici novembra začali členovia komunitného centra s terénnou prácou v Kopčanoch, spoznávali mladých a chceli zistiť, čo robia vo voľnom čase a čo im chýba. Financie na úpravu priestorov dostalo komunitné centrum od sociálneho oddelenia Bratislavského samosprávneho kraja, magistrátu, Nadácií mládeže Slovenska a pre deti Slovenska v celkovej výške asi 110-tisíc korún. Mesto vyšlo novému centru v ústrety aj nízkym nájomným, ktoré bude 25-tisíc. Do centra prišli pomôcť aj dve Nemky z Európskej dobrovoľníckej služby, ktoré sú zapojené aj v iných slovenských projektoch.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.