Rekonštrukcia veže Klarisiek ide podľa plánu

30.8.2009
0
Páčil sa vám článok?

Rekonštrukcia veže sakrálnej stavby známej pod názvom kostol Klarisky v Bratislave zatiaľ pokračuje podľa harmonogramu. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy Paming Jozef Hrabina.

Pred samotnou rekonštrukciou však bolo potrebné vykonať podrobný reštaurátorský prieskum. Ten odhalil celkový rozsah poškodenia vežičky. Jej zreštaurovanie si vyžiada skoro 300-tisíc €. "V súčasnosti je celá očistená. Idú sa fixovať sošky, ktoré sú tam," povedal Hrabina.

Podľa plánu pokračuje aj výstavba prístavby kostola. Nachádza sa v časti za kostolom a mala by slúžiť pre sociálne a technické zázemie. "Počítam s tým, že v tomto roku bude dokončená. Chceli by sme tiež osadiť technológie," konštatoval Hrabina. V súčasnosti sa robí taktiež pamiatkový výskum na omietkach. Pre tento rok je na rekonštrukciu Klarisiek z rozpočtu mesta vyčlenených takmer 900-tisíc € (27 mil. korún). Potrebný je aj reštaurátorský výskum kamenných prvkov. "Budúci rok by sme mohli dotiahnuť fasády," dodal Hrabina.

Prípravné práce na rekonštrukciu kostola Klarisky sa začali v roku 2004, samotná rekonštrukcia v roku 2005. V interiéri kostola sa predovšetkým sanovali múry pred vlhkosťou, keďže na niektorých miestach boli múry vlhké až do výšky troch metrov. Zabezpečilo sa preto odvetrávanie a podlahové kúrenie. Taktiež sa vybudovali nové inžinierske siete a zrekonštruoval organ v zadnej časti kostola, nová je tiež strecha. Uvažuje sa však aj s opravou vonkajších fasád či s rekonštrukciou presbytéria. Na rekonštrukciu kostola a jeho prístavbu, v ktorých sú zahrnuté aj tohtoročné práce, sa doteraz minulo okolo troch miliónov eur.

(sita)

Páčil sa vám článok?