V Devíne už platí 2. stupeň povodňovej aktivity

25.6.2009
0
Páčil sa vám článok?

V Devíne platí na rieke Dunaj od dnešného rána 2. druhý stupeň povodňovej aktivity. Vyplýva to z hydrologického spravodajstva Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave (SHMÚ).

Hladina Dunaja v Devíne dnes ráno o 6.00 h dosiahla 755 cm. Denná voda v Devíne je zatiaľ päťročná. Následne vydal SHMÚ varovanie pred povodňami pre Podunajskú nížinu. Prvý povodňový stupeň je na slovenskom úseku Dunaja v Medveďove, inde zatiaľ riziko povodní bezprostredne nehrozí.

AKTUALIZÁCIA (25.6.2009, 9:25): Podľa dostupných informácií voda prerazila cez kanalizáciu v blízkosti reštaurácie Devínska brána a zaliala časť Slovanského nábrežia. Na mieste sú bratislavskí hasiči a polícia. Problém riešia Slovenský vodohospodársky podnik a Bratislavská vodárenská spoločnosť. Cesta smerom na Kremeľskú ulicu je prejazdná a MHD funguje normálne. Prečo voda vyrazila z kanála, nie je zatiaľ známe, devínska samospráva vyzýva Bratislavčanov, aby zbytočne do Devína nejazdili autami.

AKTUALIZÁCIA (25.6.2009, 9:45): Minárik zároveň doplnil, že zatiaľ nie je nevyhnutne potrebné stavať mobilnú protipovodňovú ochranu. Na to by musela voda dosahovať 830 centimetrov. „Hladina Dunaja mala o 6:00 v Devíne 755 centimetrov, za hodinu stúpla na 762 centimetrov, čo nie je až také intenzívne. Hladinu Dunaja sme prekročili o päť centimetrov,“ konštatoval Minárik. Pozitívom podľa neho však je to, že v rakúskom Kienstocku, kde dosahovala hladina vody okolo 880 centimetrov, klesla o 45 centimetrov. „Je to výrazný pokles. Očakávam, že v priebehu večera by to mohlo prísť aj k nám,“ dodal Minárik.

AKTUALIZÁCIA (25.6.2009, 10:44): O 10:00 h dosiahla hladina Dunaja v Devíne výšku 773 cm a hladina ďalej stúpa. V Rusovciach dosahuje hladina rieky výšku 741 cm. Vyplýva to z hydrologického spravodajstva SHMÚ. Podľa prognózy SHMÚ sa očakávame na rieke Morave výrazný vzostup, v hornej časti slovenského úseku Dunaja ešte mierny vzostup s predpokladanou kulmináciou v stanici Devín vo večerných až nočných hodinách. Predpoveď vodného stavu Dunaja v piatok 26. júna 2009 o 6:00 h v Devíne je 780 cm.

AKTUALIZÁCIA (25.6.2009, 16:00): Hladina Dunaja by sa mohla ešte mierne zvýšiť, podľa vodohospodárov by však nemal nastať stav ohrozenia. "Dunaj okolo 13:00 h dosiahol v Bratislave 784 cm. Hladina by sa mohla ešte o niekoľko centimetrov zvýšiť. Situácia je ale kritická až pri 830 cm," povedal pre agentúru SITA technický námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Peter Minárik. Podľa neho sa dá na základe aktuálnej situácie na vyšších úsekoch rieky predpokladať, že Dunaj by mohol kulminovať večer alebo v noci. Zároveň sa očakáva, že v mestskej časti Devín by mohol začať klesať v piatok okolo 6:00. "V Neuburgu už Dunaj kulminuje šesť hodín, na iných úsekoch klesla hladina o 50 cm," doplnil Minárik. Vyliatie Dunaja v meste sa podľa Minárika neočakáva, na niektorých miestach by tomu zabránila aj protipovodňová ochrana. Výnimkou sú lužné lesy či parkovisko pri Starom moste, ktoré sú tradične v takejto situácii zatopené. "Sú to inutačné miesta," povedal Minárik. V súčasnosti sa v meste neuvažuje o postavení pohyblivej protipovodňovej ochrany. "Určite ju netreba, okrem toho máme ešte rezervu viac ako meter," uviedol Minárik.

Situácia sa upokojuje aj v Devíne. V ranných hodinách bola najhoršia na parkovisku pod hradom a na Slovanskom nábreží, kde bol problém s dažďovou kanalizáciou. "Na nábreží už voda klesá tým, že sme upchali výstup z kanála a vodu sme odčerpávali," povedala devínska starostka Ľubica Kolková. Hladina vody tu už klesla o približne 25 cm. Na mieste zasahujú aj hasiči. Podľa hovorkyne Prezídia HaZZ Silvie Jančovičovej odčerpávajú vodu a dopoludnia postavili protipovodňové zábrany. "Pre prípad potreby je v zálohe ťažká technika, veľkokapacitné čerpadlo a sústreďujú sa tu príslušníci HaZZ zo záchranných brigád," uviedla Jančovičová. Na parkovisku sa podľa starostky voda ešte drží, pomaly však odteká. "Zaplavovaným územím, na ktoré sa často zabúda, je aj Devínska cesta. Občania tu majú postavené rodinné domy, pre zdvihnutú hladinu rieky majú zatopené pivnice. Nikto však nie je priamo ohrozený," konštatovala Kolková. Celkové škody, ktoré voda v Devíne spôsobila, zatiaľ odhadnúť nevedela.

(banoviny, sita)

Páčil sa vám článok?