Každá budova zachytáva svoju dobu
Všimli ste si formu argumentov, keď sa rozpráva o tom, ktorá industriálna budova je dostatočne kvalitná, aby mohol byť zápis do zoznamu kultúrneho dedičstva podporený aj ministerstvom kultúry aj samotnými pamiatkarmi?
Všetci sa upierajú len na vizuálnu stránku a rozprávajú o hodnotách a nie o kvalitách. Hodnota je prisúdená vlastnosť, kvalita je nezávislá od posudzovateľa. Jedna vec je, keď poviem, že Gumonka je krásna, a druhá, keď vyargumentujem špecifiká jej identity. Jediné, čo viem v tomto momente povedať, architektonicko-urbanistický návrh nedosahuje priestorové kvality pôvodnej zástavby. Posudzujem to ako zjednodušený pohľad projektantov, ktorí sa budú vyhovárať, že takto znelo zadanie a že oni za to nenesú zodpovednosť. Postaviť štandardnú zástavbu na mieste, ktoré má ducha, je neakceptovateľné barbarstvo.
~ ~ ~
Myslím, že každá budova zachytáva svoju dobu, ako aj takéto priemyselné objekty a je škoda, keď ich všetky vymažeme z pamäti mesta. Tým nechcem povedať, že všetko, čo je staré, treba vyhlásiť za pamiatku. Vraj sa s ich mapovaním začalo len nedávno.. Len škoda, že záujem o ne vzniká až vtedy, keď sa ich chystá niekto zbúrať.. O tom, že sa dajú takéto priestory ešte veľmi dobre využiť, svedčia iné mestá ako napríklad Brno.
~ ~ ~
Ja si myslím, že tu nezostane kameň na kameni, za pár rokov to tu bude vyzerať ako betónová džungľa, presne taká chladná ako chlad ľudí, čo tu žijú a sú chladní k svojej histórii... Kedysi naši rodičia nadávali, ako komunisti zbúrali dve tretiny historického jadra mesta, no naši novoarchitekti budúcnosti to už len vďačne dokončia, ale stokrát rýchlejšie ako ich predchodcovia.
~ ~ ~
Nemyslím si, že Gumon je vzácna pamiatka, na druhej strane však nechcem vedieť, ako sa budú cítiť ľudia v tých rodinných domoch hneď vedľa. Ešte donedávna to bola pokojná štvrť a teraz majú z jednej strany Apollo biznis centrum, kde nie je dostatok parkovacích miest, a teraz im tam postavia toto. Čo istotne taktiež nebude mať dosť parkovacích miest. Pridajme k tomu novú štvorprúdovú Prístavnú ulicu a máme ideálne miesto na bývanie.
Z diskusie na www.bratislavskenoviny.sk
LIST ČITATEĽA