Za veľké kontajnery sa po novom platí viac

18.1.2008
0
Páčil sa vám článok?

Problém likvidácie odpadu v meste rastie rýchlejšie ako mesto samo, pretože rovnako ako problém dopravy za tempom rastu mesta zaostával aj v minulosti a len zvyšuje svoju stratu.

Na definitívne riešenie, ktorým by malo byť nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o nakladaní s odpadmi, si budeme musieť ešte niekoľko mesiacov počkať. Novela VZN v súvislosti s odpadmi sa netýkala generálne tejto problematiky, odrážala len jej časť - a síce zmeny, ktoré ovplyvňujú výpočet poplatkov za odvoz komunálneho a drobného stavebného odpadu.

V zberných nádobách je stále viac ťažšieho odpadu, ale pretože na určenie jeho hmotnosti sa používajú koeficienty k litráži, dnes odvezú odpadári a zlikvidujú pri rovnakom objeme viac kilogramov.

Dosiaľ sa za základ brala predpokladaná hmotnosť odpadu v 110-litrovej nádobe, ktorá bola stanovená na 20 kg. Za vyprázdnenie takejto nádoby platil užívateľ 100 Sk. Hmotnosť zbernej nádoby s objemom 240 litrov sa rátala podľa prideleného koeficientu 1,6 - teda 32 kg, a hmotnosť 1100-litrovej nádoby koeficientom 3,8, teda 76 kg. Novela VZN č. 13/2004 sa mení len v poslednom prípade - koeficient pre 1100-litrové nádoby sa mení na 5, teda akoby mali v sebe 100 kg odpadu.

Podľa expertov sa mal zvýšiť aj základ na vypočítavanie hmotnosti aj koeficient pre nádoby 240 litrov, lebo takýmto rozhodnutím sú postihnutí najmä obyvatelia obytných domov, podnikatelia a majitelia rodinných domov budú platiť rovnako ako doteraz.

Očakávalo sa, že zmena nariadenia bude odpoveďou na jesenné stiahnutie veľkokapacitných kontajnerov - nie je to však tak. Ako nás informovala Magdaléna Krajčiová z oddelenia životného prostredia magistrátu, prijatie nového VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi sa očakáva v prvej polovici tohto roku. Na jeho znení sa už intenzívne pracuje.

Gustav Bartovic

Páčil sa vám článok?