Zrejme chýba aktívnejší vzťah občanov k čistote
Nie je pravdou, že neporiadok okolo stanovísk odpadových nádob je dôsledkom ich nedostatočného počtu, problém je v tom, že nie sú rozmiestnené podľa skutočných potrieb.
Podľa informácií, ktoré nám poskytla hovorkyňa mestskej organizácie Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), je v súčasnosti v Bratislave 13 831 kontajnerov s objemom 1100 litrov. Odvážajú sa dva- až trikrát týždenne. Pri frekvencii dva odvozy za týždeň a podľa platnej normy by ich kapacita mala stačiť na takmer 700-tisíc obyvateľov.
Priestoru na odpad je však viac, v meste je ešte 3312 nádob s objemom 240 litrov a takmer sedemtisíc nádob s obsahom 110 alebo 120 litrov. Tieto nádoby treba vyprázdňovať podľa platnej hygienickej normy minimálne raz za dva týždne, čiže sa nimi obslúži ďalších 35-tisíc obyvateľov. To však ešte stále nie je všetko - v meste je ešte okolo 9000 kontajnerov a nádob na separovaný zber.
Úhrnná kapacita odpadových nádob by teda prakticky mala stačiť na mesto s dvojnásobkom obyvateľov, oddelenie životného prostredia magistrátu napriek tomu má skúsenosti, že v niektorých lokalitách a pri niektorých domoch naozaj nepostačujú kapacity rozmiestnených odpadových nádob. Na vine sú majitelia nehnuteľností, ktorí v snahe ušetriť náklady na odvoz odpadu zámerne poddimenzujú objednávku. Očakáva sa, že nové všeobecne záväzné opatrenie (VZN) o čistote a poriadku v meste by malo vyriešiť aj tento problém.
Pokiaľ ide o to, či OLO profituje z počtu nádob a odvozov, uvádza M. Tieleschová, že zmluvy o likvidácii odpadu uzatvárajú fyzické osoby i firmy s mestom a nie s OLO a mesto im aj účtuje poplatky za túto službu. Logicky teda mesto má záujem, aby si obe strany, teda aj producenti odpadov aj ich likvidátori, plnili svoje povinnosti.
Pravdou je, na čo poukazujú niektorí čitatelia, že v posledných týždňoch OLO nereaguje na žiadosti o rozmiestňovanie nových nádob na separovaný odpad. V prvých mesiacoch tohto roku sa pripravovala koncepcia, podľa ktorej sa bude táto aktivita vyvíjať, nové pravidlá by mali platiť od začiatku druhého polroka. Firma preto odporúča zatiaľ využívať na separovaný odpad zberné hniezda v sídliskovej zástavbe alebo zberné dvory.
Skutočnosťou však je, že ak sú nádoby na separovaný odpad umiestnené blízko stanovísk na zmesový komunálny odpad, nedisciplinovaní občania nerešpektujú separáciu a vlastne vytriedený odpad znehodnotia. OLO aj oddelenia životného prostredia mesta i jeho častí sa zhodujú v názore, že bez väčšej disciplíny obyvateľov sa problém čistoty, odpadu a jeho separácie nevyrieši.
Gustav Bartovic