Voľby 2022: Prípravný výbor novej strany, v ktorej sú i bratislavskí starostovia, odovzdal podpisy i žiadosť o registráciu

16.7.2022
0

Zdroj: FB Martin Zaťovič

Páčil sa vám článok?

Prípravný výbor vznikajúcej Strany obcí a miest - SOM Slovensko, ktorej ambíciou je mať celoslovenskú pôsobnosť, podal v piatok na Ministerstve vnútra (MV) SR žiadosť o registráciu. Zároveň odovzdal takmer 17.000 podpisov na zaregistrovanie strany, ktoré vyzbieral počas troch týždňov.

Snahou starostov a primátorov je zaregistrovať stranu ešte pred jesennými komunálnymi voľbami.

"Pri zbieraní podpisov sme videli, že obyvatelia pristupovali k našej iniciatíve veľmi pozitívne. Je celospoločenský záujem o vznik takéhoto subjektu, aby mali mestá a obce svoje zastúpenie, aby sa viac hájili ich záujmy," povedal na brífingu splnomocnenej prípravného výboru a starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

Zdroj: FB Martin Zaťovič

Zľava starosta Dúbravky Martin Zaťovič, starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa, starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír, starosta Lamača Lukáš Baňacký a námestníčka primátora Bratislavy Zdenka Zaťovičová

V prípade, že sa stranu podarí zaregistrovať, bude otvorená všetkým ľuďom, ktorí majú záujem pomáhať pri rozvoji miest a obcí. Prípravný výbor postupne oslovuje starostov a primátorov naprieč celým Slovenskom, nezávislým kandidátom ponúka možnosť uchádzať sa o priazeň voličov pod značkou tejto strany. Pripojiť sa môže každý, kto má ambíciou a chuť zmeniť okolie, mesto či obec k lepšiemu, pričom sa nechce uchádzať o podporu žiadnej z politických strán ani zbierať podpisy ako nezávislý kandidát.

"Ako je základnou bunkou rodina, tak sú obce mestá základnou bunku štátu. Ich zastúpenie nielen na regionálnej úrovni, ale aj vo veľkej politike by malo byť. Ich hlas by malo byť viac počuť," skonštatoval Krúpa. Strana však bude otvorená napríklad aj pre prípadných záujemcov z radov kandidátov na šéfov vyšších územných celkov. Konkrétne mená by mali byť známe až po registrovaní strany a jej následnom kongrese.

Krúpa opätovne potvrdil, že strana vlastného kandidáta na primátora Bratislavy ani na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) neplánuje nominovať. "Nebudeme stavať súčasnému primátorovi ani županovi konkurenciu. Ide nám v prvom rade o spoluprácu, a tá je na dobrej úrovni," poznamenal Krúpa.

V prípravnom výbore je okrem Krúpu aj starosta Lamača Lukáš Baňacký, starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír, starosta Dúbravky Martin Zaťovič, starosta Podunajských Biskupíc Zoltán Pék a primátor Stupavy Peter Novisedlák.

Spojené samosprávne voľby do orgánov miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 29. októbra. Kandidátne listiny sa môžu podávať do 30. augusta. Volebná kampaň už beží a skončí sa 48 hodín predo dňom konania volieb.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?