Preteky o preteky? V bratislavskom lesoparku sú desiatky športových podujatí ročne

22.10.2022

Zdroj: ilustračné foto shutterstock

Páčil sa vám článok?

„Počet bežeckých či cyklistických pretekov v lesoparku stále narastá. Už sa z toho stali preteky o preteky - kto viackrát a s akým počtom účastníkov,“ upozornil náš čitateľ, ktorý v prírode hľadá predovšetkým pokoj. Čo na jeho výhrady hovoria odborníci z Mestských lesov v Bratislave? Snažia sa limitovať organizovanie hromadných podujatí v cennom prírodnom prostredí?

Nespokojný Bratislavčan zdôrazňuje, že nemá nič proti športovaniu, sám je vášnivý biker, turista, bežkár... „Ale predovšetkým som ochranca prírody a snažím sa žiť s ňou v súlade. Lenže z našich Malých Karpát sa už pomaly stáva permanentný závodný okruh s nepriaznivými dôsledkami a dopadmi na prírodu, na jej flóru i faunu. Tieto už masové akcie, kde sa grupuje veľké množstvo účastníkov, rušia aj miestnu zver. Okrem toho sú stromy neustále obvešané fáborkami ako vianočné stromčeky, niekedy aj značkami necitlivo upevnenými priamo do kmeňa,“ dodáva náš čitateľ s tým, že kto si chce v lese v pokoji oddýchnuť, no je odkázaný na návštevu prírody len počas víkendov, má jednoducho smolu.

Je hromadných športových podujatí v našom lesoparku neúnosne veľa? Aký počet na tento rok odsúhlasila organizácia Mestské lesy v Bratislave? Marek Páva, poverený riadením mestských lesov, vysvetlil: „Za rok 2022 máme nahlásených spolu 41 podujatí, prevažne ide o bežecké preteky, v menšej miere cyklistické preteky alebo kultúrno-spoločenské podujatia, ako sú lesnícke dni. Do tohto počtu rátame aj preteky, ktoré cez mestské lesy iba prechádzajú, alebo cez ne vedie časť trasy a potrebujú od nás súhlas. Veľkých podujatí s účasťou stoviek pretekárov máme do päť, zvyšok sú akcie menšieho rozsahu miestnych komunít bežcov, cyklistov či turistov.“

Zdroj: ac

​Bratislavčania si radi zabehajú v lesoparku aj individuálne.

Štyridsiatka hromadných akcií v lesoparku s vysokou návštevnosťou a obmedzenou kapacitou nie je úplne málo. Navyše, väčšina z nich sa koná medzi májom a októbrom, takže vtedy býva v našich lesoch najrušnejšie. Marek Páva však hovorí, že podporujú najmä tradičné menšie podujatia, ktoré organizujú miestne komunity bežcov a cyklistov. „Ide o komunity, ktoré sú v lesoparku často, majú k nemu vzťah, mnohí sa aj aktívne angažujú ako dobrovoľníci. Napríklad komunita Štefánik trail chodí pomáhať zbierať smeti, orientační bežci nám pomáhali pri prerábke muničných skladov na Peknej ceste, Trail Biely Kríž robí veľa práce na údržbe oficiálnych cyklistických trás...“

Ako ďalej uvádza, ešte pred covidom výrazne rástol záujem o organizovanie nových aj komerčných podujatí, preto ich začali limitovať a snažia sa presmerovať ich hlbšie do Karpát, mimo územia mestských lesov.

Zdroj: ac

​Cyklisti na Železnej studničke

Na rozdiel od nášho čitateľa si Marek Páva nemyslí, že by hromadné športové podujatia rušili lesnú zver: „Mestské lesy sú lesy osobitného určenia, rekreačné. Trasy pretekov vedú cez bežne vyžívané lesné cesty a chodníky. Zver je cez deň ukrytá v húštinách, bežci a cyklisti ju teda nerušia. To by ich rušili aj bežní návštevníci, ktorých je denne rádovo viac ako pretekárov. Pre zver sú nebezpečné najmä voľne pustené psy, ktoré ju naháňajú. Ročne máme 20 až 30 úhynov len z tohto dôvodu.“

Pravidlá sú jasné

Aj legálne povolené preteky sa musia riadiť pravidlami mestských lesov z roku 2020, ktorých cieľom je chrániť prírodu i bežných návštevníkov lesoparku. Týkajú sa značenia trate, ktorá má viesť po asfaltových cestách a štandardných lesných cestách, povinnosti organizátora zabezpečiť smetné nádoby a pozbierať odpad aj z trate, vjazdu áut do lesa s cieľom technicky zabezpečiť akciu a podobne. Podrobné informácie uvádzajú Mestské lesy na svojom webe. 

(ac)

Páčil sa vám článok?