Šport, na ktorý korona nemá dosah. Oplatí sa začať s behom v zime? Tu je pár rád od skúseného bežca

27.1.2021
0

Zdroj: Archív Ľ. H.

Páčil sa vám článok?

„Výhodou behu je, že naň nepotrebujete takmer nič. Je to veľmi praktický šport, dá sa robiť takmer kedykoľvek a kdekoľvek,“ hovorí predseda petržalského klubu Run For Fun Ľubo Hrčka. Aktuálne sa nedostanete ani do fitness centra, ani na plaváreň, beh však neobmedzila ani korona. Ak pociťujete nutnosť začať sa po sviatkoch trocha hýbať, bežecký tréner má pre vás niekoľko užitočných rád.

Ľubo je aktuálny slovenský rekordér v behu na 800m, 1500m, 5000m a 3000m prekážok v kategórii nad 45 rokov. Je dôkazom, že na šport nikdy nie je neskoro a aktívne sa k nemu vrátiť možno aj po 14 rokoch ležania na gauči. Hoci počas tínedžerského veku aktívne športoval, po vysokej škole prišla na dlhé roky kariéra, rodina a deti. V roku 2007 sa však k behu vrátil. „Bola to v podstate náhoda, kamaráti ma presvedčili, aby som si zabehol päťku v Bojničkách a ja som v slabej chvíli súhlasil. Bol to hrozný zážitok. Mal som cieľ dobehnúť a nebyť posledný. Dobehol som posledný, predbehol ma aj chalan, ktorý bežal v kanadách. Syn, keď ma videl, sa rozplakal,“ spomína dnes už s úsmevom na svoj prvý beh po dlhej pauze.

Podobne sa môžete po svojich prvých bežeckých pokusoch cítiť aj vy. „Začiatky sú vždy ťažké, väčšinou, keď začínate, po polkilometri vás pichá v boku, môže vám prísť až fyzicky zle a premýšľate, čo na tom behu všetci ľudia vidia,“ hovorí Ľubo. „Treba to prekonať, dôležitá je však pravidelnosť. Tak, ako si vyhradíte čas na pracovné povinnosti, spravte si v živote miesto aj na beh. Raz do týždňa ale nestačí. Vyhraďte si čas 3,4-krát do týždňa. Po 2-4 týždňoch, začnete vnímať benefity. Ja mám po kratších behoch výbornú náladu. Keď behávam dlhšie behy mám čas premýšľať nad vecami. Raz som tak zistil, prečo mi nefunguje kotol... Aj keď prvý kilometer je aj pre mňa stále najhorší. Keď je zlé počasie, vytrepať sa von chce nadľudskú silu. Ale potom je to už fajn.“

Beh však nie je extra zaujímavá činnosť. Mnoho ľudí pod vplyvom aktuálnej bežeckej módnej vlny aj začne, ale po krátkom čase to vzdajú. „Keď som v detstve robil atletiku, vždy som mal pocit, že beh je strašná nuda, tréningy som ledva prežil. Vždy som sa tešil len na preteky a kvôli nim som to robil. Chcel som vyhrávať. Aj dnes som schopný behávať najmä kvôli tomu, že mám naplánovaný najdôležitejší pretek sezóny, ktorý by som chcel absolvovať. Tomu prispôsobím tréningy. Každý absolvovaný ma posunie o krok bližšie k cieľu. To ma drží.“

Práve motivácia, dôvod, prečo behať, je podľa Ľuba spôsob, ako pri tejto aktivite vytrvať. Čo však robiť, keď vám nejde o výhry či časy? „Na bežeckých workshopoch sa ma rekreační bežci často pýtajú, ako prekonať lenivosť či nechuť. Odpovedám, že si treba nájsť akési psychické barličky. Napríklad tým, ktorí nemajú problém behať vo dvojici, radím nájsť si sparring partnera. Verím tomu, že keď sa dohodnete v sobotu na ôsmu hodinu ráno, hoci vám sa nebude chcieť ísť, kvôli tomu druhému, ktorý vás bude čakať, pôjdete.“

Ani po rokoch to však nepôjde samo, stále bude nutné sa prekonávať. Argumentom pre toto tvrdenie je fakt, že korona síce neobmedzila samotné behanie, ale klub, ktorému Ľubo Hrčka predsedá, ju pocítil. „Tento rok skončilo s behom veľa ľudí. Po začiatku korony sa na tréningy vrátila len polovica z nich a ja si to vysvetľujem tým, že akonáhle vypadnete z rutiny, už sa ťažšie vraciate späť.“

Zdroj: Archív Ľ. H.

​V klube trénujú aj deti, beh je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Ale je vhodné začať s behom v zime? „Je veľa ľudí, ktorým vôbec nevadí, keď začnú behať v zime. Osobne som trocha zaujatý, pretože behám celý rok, dokonca sa veľmi teším na zimu, keď je mínus 10, je sneh a slnko, to je nádherné,“ hovorí Ľubo, pričom dodáva, že v lete v horúčavách môže byť beh podobne rizikový. „Problém je skôr ten, že sú kratšie dni, von sa dostanete väčšinou až za tmy. Otázka je potom, kam ísť behať, aby to nebolo nebezpečné, napríklad keď mrzne a šmýka sa.“ Dodáva, že keby on sám dnes začínal s behom, šiel by prvé razy skôr rýchlou chôdzou, aby na to pripravil horné dýchacie cesty.

Ak máte 40 rokov a viac, odporúča absolvovať preventívnu prehliadku a po mesiaci pravidelnej aktivity skonzultovať svoju techniku s trénerom. Dôvod je najmä predísť prípadným zraneniam. „Ak nie je technika podľa knihy, ale zo zdravotného hľadiska neškodí, tak nie je nutné ju prerábať, najmä ak máte 40, 50 rokov,“ hovorí bežec a dodáva, že meniť zlé návyky alebo energeticky náročnejší štýl je motiváciou skôr tých, čo chcú odbehnúť napríklad maratón.

Ak patríte medzi tých, ktorí potrebujú na beh komunitu, aj tu je riešenie. Pred desiatimi rokmi založil Ľubomír Hrčka bežeckú komunitu Run For Fun, ktorá sa venuje systematickej bežeckej a triatlonovej príprave a poradenstvu a organizuje aj bežecké kempy. „Dospelým rekreačným bežcom sme chceli ponúknuť prípravu na behy typu Devín-Bratislava,“ spomína Ľubo. Ľudia si totiž často sťahujú tréningové plány z internetu a podľa nich trénujú. „Lenže každý človek je iný a ako hovorí náš šéftréner Štefan Mereš, keď dvaja trénujú to isté, jeden trénuje určite zle...“

Zdroj: Archív Ľ. H.

​Ľubo Hrčka (vľavo) so Štefanom Merešom, s ktorým klub založili.

Dnes má klub pokryté všetky bežecké kategórie od päť rokov až po seniorov. V roku 2015 totiž začali s atletikou pre deti. Dnes má atletický klub detí 150 členov, 66 percent z nich sú Petržalčania. Run For Fun má sídlo v Petržalke na Tupolevovej, kde trénujú na zmodernizovanej atletickej dráhe. Tu okrem detí trénujú aj ženské skupiny rekreačného behu, mužské najmä na Lafranconi a v zime, za normálnych okolností, v krytej hale Elán, čo je jediná atletická hala na Slovensku.

Začiatočník, ktorý by sa chcel pridať do skupiny rekreačných bežcov, sa môže prihlásiť kedykoľvek v priebehu roka. „U nás trénujeme podľa individuálnych tréningových plánov, takže keď k nám niekto príde po prvý raz, tréner s ním má hodinový rozhovor, o jeho športových skúsenostiach, plánoch, zdravotnom stave.... Na základe toho mu postupne vytvorí tréningový plán, Na tréningu je potom naraz viac ľudí, ich aktivity sú však diferencované,“ hovorí predseda klubu.

(in)

Páčil sa vám článok?