FOTO a VIDEO: Všimli ste si? Národný futbalový štadión je vyzdobený ikonickými športovými fotografiami...

2.12.2020

Zdroj: Dynamic Relation

Páčil sa vám článok?

Vonkajšia a voľne dostupná výstava fotografií s názvom KRAJINA VÍŤAZOV oživuje spomienky na kľúčové úspechy slovenského športu za posledné dve desaťročia. Po obvode Národného futbalového štadióna nájdete od 1. decembra viac ako sto ikonických fotografií, ktoré zachytávajú najväčšie úspechy slovenských športovcov objektívmi najmä bratislavských fotografov a fotoreportérov.

„Koronakríza zásadným spôsobom zasiahla aj do sveta športu, preto chceme ľuďom takto pripomenúť, že šport je dôležitá súčasť našich životov. Zorganizovali sme výstavu fotografií, pri prehliadke ktorých stále mrazí. Zachytávajú silné momenty, keď slovenskí športovci nadchli celý národ,“ povedal predseda predstavenstva NFŠ, a.s. Pavel Komorník a dodal, že výstava sa tiahne okolo celého Národného futbalového štadióna a je voľne dostupná pre každého, kto ku štadiónu príde. „Myslíme si, že práve Národný futbalový štadión, ktorý je najväčším športovým stánkom v krajine, je správne miesto pre takúto výstavu,“ doplnil Pavel Komorník s tým, že v predvianočnom čase si ľudia môžu pokojne a bez obáv prísť pozrieť to najlepšie, čo slovenský šport za uplynulé  štvrťstoročie priniesol.

„Slovenský olympijský a športový výbor tento projekt podporuje ako hlavný partner a radi sme s jeho organizáciou pomohli. Máloktorá oblasť ľudskej činnosti prináša také emócie ako šport a máločo dokázalo v ére našej samostatnosti vyvolať také prejavy vlastenectva a hrdosti, ako mimoriadne športové úspechy našich reprezentantov, ktorí sa dokázali presadiť v plnej svetovej konkurencii“, povedal prezident SOŠV Anton Siekel a dodal, že takéto podujatie je mimoriadne dôležité najmä dnes, keď celý svet trpí následkami koronakrízy. „Verím, že práve tieto fotografie svojím univerzálnym a zrozumiteľným jazykom dokážu v ľuďoch oživiť tie zaujímavé a dramatické chvíle, ktoré nám v uplynulých obdobiach priniesol práve šport,“ povedal ďalej Anton Siekel a dodal, že výstava v štýle Street Art Gallery umožňuje každému záujemcovi bezpečnú návštevu a príjemný zážitok.

Na výstave nájdete fotografie 19 slovenských fotografov, ktorí v uplynulých rokoch zachytili kľúčové momenty nášho športu z domácich aj svetových športových podujatí. Do výstavy sa zapojil aj fotograf prestížnej Agence France Presse (AFP) Joe Klamár, ktorého fotografie publikovali aj denníky New York Times či Washington Post. Organizátori vyberali z niekoľkých stoviek fotografií, ktoré poskytli známi a oceňovaní fotografi, vydavateľstvá a agentúry. „Nebola to ľahká úloha. Vyberali sme takmer mesiac. Prizvali sme športovcov, známe osobnosti aj úplne nezávislých ľudí. Výsledkom je 125 zaujímavých fotografií. Každá má svoj príbeh, silnú emóciu a  vypovedá o danom momente presne to, čo dokáže iba fotografia,“ povedala za organizátorov Ivana Tittelová z NFŠ, a.s.

Zdroj: Dynamic Relation

​Na slávnostné otvorenie v utorok 1. decembra prišiel aj bývalý športový strelec a olympionik Jozef Gönci, ktorý si pri svojej fotografii zaspomínal na olympijské hry 2004 v Aténach, kde získal bronzovú medailu. „To už je história, veľmi rýchlo to ubehlo, ale zimomriavky mám stále,“ prezradil. Fotografie patria k jeho srdcovým záležitostiam, doma má kompletnú zbierku - kroniky športu od roku 1993 až doteraz. „Veľmi rád si v nich listujem a verím, že raz si budú aj moje deti, ktoré majú k športu blízko. Rady sa hýbu a už chytajú do rúk pušky, luky a šípy,“ dodal.

Výstava zaujala aj futbalového trénera Vladimíra Weissa, ktorý sa pristavil najmä pri silných fotografiách z kľúčového zápasu v závere roku 2009 v Poľsku, kde jeho zverenci v snehovej fujavici vyhrali 1:0 a postúpili na majstrovstvá sveta v JAR.

Zdroj: Dynamic Relation

​„Na fotkách vidieť, že  slovenskí športovci vždy boli úspešní a verím, že aj budú. Prinášajú ľuďom emócie a radosť,“ povedal. V. Weissovi je ľúto, že teraz je šport na vedľajšej koľaji. „Doba je ťažká pre všetkých. Odnáša si to aj šport, hrá sa bez divákov, stratila sa tá pravá emócia, divák je pre nás veľmi potrebný. Obrovská smola je aj to, že tu stojí krásny Národný futbalový štadión a ľudia nemôžu chodiť na futbal. Je to veľmi smutné, ale verím, že sa situácia zlepší už o niekoľko mesiacov.“   Jedinečná výstava bude sprístupnená verejnosti do 31.12.2020.

(ts)

Páčil sa vám článok?