Už túto sobotu zaplnia bratislavské ulice tisícky nočných bežcov

5.9.2019

Zdroj: behame.sk

Páčil sa vám článok?

V sobotu 7. septembra  odštartuje už po jedenástykrát viac ako 5 000 bežcov na svoju desaťkilometrovú trasu bratislavskými uličkami. Podujatie tento rok ponúka bežcom viacero noviniek, je zasadený do „eko“ štýlu, pretože sa organizátori rozhodli výrazne eliminovať svoju uhlíkovú stopu na tomto obľúbenom podujatí.

Ako včera na tlačovej konferencii k 11. Telekom Night Run informoval riaditeľ pretekov Peter Pukalovič, bežcom budú tentoraz do správneho tempa pomáhať bubeníci: „Bežcom v ich výkonoch budú pomáhať bubeníci, ktorí sa budú nachádzať na štyroch miestach na trati a v cieli. O jedinečnú show sa postará skupina Campana Batucada, Jamadan African Drum show, Abadá Capoeira a bubnová škola Rytmika s doprovodom saxofonistky Saxany Sapietovej. Pomáhať a motivovať účastníkov pretekov budú takisto vodiči, ktorí sa nám osvedčili aj na tejto kratšej trase.“

„V tomto momente máme prihlásených spolu 4 566 bežcov, z čoho je 2 409 mužov (60%), 1 625 žien (40%) a 532 detí. Bratislavčanov je z celkového počtu účastníkov zatiaľ 2 725, čo predstavuje 60%. Nakoľko registrácia je ešte stále otvorená, predpokladáme, že do soboty prekročíme hranicu 5 000 bežcov (vypredaný je už „Beh dvojíc“ na 2x5km). Skutočnosť, že Telekom Night Run je medzinárodné podujatie, potvrdzuje aj počet zahraničných bežcov, je ich zatiaľ 283 z 20 krajín celého sveta. Veľkým lákadlom je samozrejme prebeh cez tunel pod hradom. Behať sa začína už v piatok. Deti nám  odštartujú o 19.30 hod. na svojom obľúbenom nočnom behu Rexík“, povedal Peter Pukalovič.

Zdroj: Agentúra Be Cool

Organizátor pretekov Peter Pukalovič a hovorca Telekomu Peter Kimijan

Zdroj: Be Cool

​Ekologická trofej pre tohtoročnú víťazku a víťaza

 K oficiálnemu tričku pretekov v tomto ročník pribudla aj limitovaná edícia čeleniek, ktoré boli vyrobené zo zvyškov látky použitej na tričká. Aj takto chcú organizátori napĺňať ideu ekologického a zodpovedného „zeleného“ konceptu tohtoročného nočného behu. Takisto všetci bežci majú možnosť svoje staré športové oblečenie a obuv, ktoré sa však dá ešte využiť a je škoda ho nechať zapadnúť prachom, darovať tým, ktorí nemajú možnosť športovať v kvalitnom vybavení, ale šport je ich vášeň a pre mnohých aj únikom z ich neľahkého života. Na registrácii budú pripravené označené nádoby, kde budú záujemcovia môcť čisté a stále "fit" veci bez poškodení priniesť a tak im dať "druhý dych“.

Novinkou a prekvapením bude aj naživo spievaná slovenská hymna v podaní muzikálovej herečky Natálie Olcsváry Hatalovej. Tá odznie v sobotu krátko pred samotným štartom pretekov.

Už samozrejmosťou je „free“ štartovné pre všetkých nepočujúcich, hendikepovaných športovcov na vozíčkoch s doprovodom a bežcov so ZŤP preukazom. Takisto na štarte bude pre všetkých nepočujúcich tlmočník, ktorý im posunkovou rečou podá všetky potrebné informácie.

„Koncept sme zmenili zásadne, nakoľko nechceme o tom iba rozprávať, ale hlavne ísť príkladom. Určite ste si všimli, že sme sa zbavili akejkoľvek papierovej formy od registrácie, cez rôzne brožúry, až po výsledkové listiny. Všetko bude zahrnuté v bežeckej aplikácii Telekom Night Run. Zároveň sme sa poriadne obuli aj do separovania odpadu, napríklad na občerstvovacích staniciach na trati nenájdete plastové fľaše, ale už iba poháre z recyklovateľného materiálu, sprievodné vozidlá sú výlučne elektrické, nerozdávame reklamné predmety, ale ako darček ponúkame jabĺčko na registrácii. Pre registrovaných bežcov, ktorí sú zároveň aj zákazníkmi Telekomu, máme pripravený denný dátový balíček zadarmo. Tento benefit si aktivujú v deň konania Telekom Night Run t.j. 07.09.2019 v Telekom aplikácii. Veríme, že týmito novinkami potešíme všetkých  účastníkov podujatia Telekom Night Run. Ak nám navyše pomôžu s rešpektovaním všetkých zelených výziev, prispejeme tak spoločne k bežeckému podujatiu, ktoré bude udržateľné a po ktorom neostanú v uliciach mesta kopy odpadkov“, dodala na záver Petra Hrnčiarová, Sr. špecialista komunikácie Telekom.

Najväčšími favoritmi na víťazstvo sú v mužskej kategórii obhajca minuloročného prvenstva a aktuálne najrýchlejší maratónec v celom Česko-Slovensku – Tibor Sahajda z domáceho Bratislava Marathon Sport Club (BSMC). Dýchať na chrbát mu budú určite Marek Hladík (BMSC) a dvojnásobný víťaz Jozef Urban. Medzi ženami bude favoritkou aktuálne najrýchlejšia slovenská vytrvalostná bežkyňa a obhajkyňa minuloročného prvenstva – Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra). Ďalšie favoritky na celkové prvenstvo sú Silvia Valová (Zdravie v pohybe Lučatín) a víťazka z roku 2015 Zuzana Ďurcová (BMSC).

„Na Telekom Night Run prichádzam z Vysokých Tatier, kde už ladím formu na jesenné bežecké vrcholy sezóny. Na štarte budem v pozícii obhajcu prvenstva, čo je pre mňa motivujúce a pokúsim sa nadviazať na zatiaľ výbornú sezónu dobrým časom, rád by som atakoval hranicu 30tich minút (30:18 čas z roku 2018). Každopádne sa veľmi teším, lebo tento beh ma jedinečnú atmosféru“, prezradil o svojich plánoch Tibor Sahajda (BMSC).

Telekom Night Run sa uskutoční pod záštitou ministra životného prostredia SR pána Lászlá Sólymosa, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja pána Juraja Drobu, primátora hlavného mesta SR Bratislavy pána Matúša Valla, starostu Petržalky pána Jána Hrčku a starostu Ružinova pána Martina Chrena.

(nc)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.