Prvou prekážkou Slovana maďarský vicemajster
Prvou prekážkou slovana maďarský vicemajster - Slovan weiss
Prvou prekážkou futbalistov bratislavského Slovana v Európskej lige UEFA 2012/2013 je maďarský klub FC Videoton, proti ktorému si chcú už v prvom zápase vo štvrtok 19. júla 2012 o 20.15 h na Pasienkoch vytvoriť dobrú pozíciu na postup. V konfrontácii 2. predkola je miernym favoritom slovenský zástupca, ktorý v lete kvalitatívne posilnil káder a má aj viac skúseností s medzinárodnými zápasmi po tom, ako vlani účinkoval v skupinovej fáze európskeo pohára číslo dva.
Videoton je vicemajstrom Maďarska z minulej sezóny, v ktorej nazbieral o osem bodov menej ako prvý Debrecín a o tri viac ako tretí Györ. V národnom pohári postúpil tím zo Székesfehérváru do semifinále a Ligový pohár vyhral. "Ja osobne Videoton veľmi nepoznám. Z rozprávania trénera však viem, že šance na úspech sú 50 na 50. Majú kvalitný mančaft, je to kompaktné mužstvo, ktoré hrá veľmi dobre smerom dozadu. Viem tiež, že majú šikovných hráčov aj v útoku. Musíme teda podať čo najkvalitnejší výkon a iba tak môžeme pomýšľať aj na postup," citoval klubový web slová obrancu Filipa Lukšíka.
V rámci prípravy sa Slovan s Videotonom stretol dvakrát v sezóne 2010/11 s vyrovnanou bilanciou. V júni 2010 vyhrali v Bratislave "belasí" gólom Samuela Slováka 1:0, v januári 2011 zvíťazil maďarský klub na svojom ihrisku rovnakým výsledkom. Bilancia teda hovorí jasnou rečou, malo by ísť o vyrovnané stretnutie. "Máme kvalitné a konkurencieschopné mužstvo. Myslím si, že máme dobré šance na úspech. Všetko bude závisieť od toho ako sa rozbehneme, pretože ešte je len začiatok sezóny a stále sa zohrávame," poznamenal Lukšík.
Slovan sa na pohárového súpera naladil víťazstvom 2:1 v úvodnom kole Corgoň ligy nad Tatranom Prešov, ktoré zachránil gólom v nadstavenom čase Lester Peltier. Zápas rozhoduje Rus Alexej Nikolajev. Vstupenky v predpredaji stoja 8, 6 a 5 eur, v deň zápasu sú na jednotlivé tribúny drahšie o 1 euro (9, 7, 6). Odveta je na programe vo štvrtok 26. júla o 20.15 h u súpera.
1. zápas 2. predkola EL 2012/2013, štvrtok 19. júla, 20.15 h:
Slovan Bratislava - Videoton FC
rozhodca: Alexej Nikolajev (Rus.)/
predpokladaná zostava Slovana: Kováč - Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Lukšík - Halenár, Kladrubský, Milinkovič - Peltier, Šebo, Szarka
Sousa strúhal komplimenty, Weiss opatrný
Tréner futbalistov Slovana Bratislava Vladimír Weiss nechce pred 1. zápasom 2. predkola Európskej ligy svoje mužstvo stavať do úlohy favorita. Takúto visačku mu dáva jeho náprotivok, portugalský tréner maďarského Videotonu Paulo Sousa, ktorý si dal ale za cieľ neopustiť Pasienky bez streleného gólu.
Dobrou správou pre Slovan je, že dvojica, ktorá nedohrala úvodný duel Corgoň ligy s Prešovom so zdravotnými problémami - Erik Grendel a Lukáš Pauschek - by mala v pohárovom zápase nastúpiť. "Erik trénoval s nami aj teraz, Pauschek sa prakticky pripravoval celý týždeň, obaja by mali byť k dispozícii," povedal Vladimír Weiss, ktorý sa v kontexte prvého vystúpenia v tejto sezóne na európskej scéne vrátil aj k víkendovej ouvertúre v domácej súťaži. "Druhý polčas sme hrali veľmi dobre, bol som spokojný s výkonom. Keď prídu do tímu štyria noví hráči, nie je to na šibnutie čarovným prútikom. Rešpektujeme kvalitu súpera, uvidíme v dvojzápase, kto bude múdrejší, lepší. Je to pohár. Rád by som bol, aby sme neinkasovali a vyhrali," povedal Weiss.
Krátko pred Weissom predstúpil pred novinárov tréner Videotonu FC Paulo Sousa, ktorý nešetril slovami chvály na protivníka. "Slovan má silný, organizovaný tím, ktorý je vedený úspešným a skúseným trénerom. Sme však pozitívne naladení, aby sme sa im vyrovnali. V prvom rade chceme skórovať, a keď dosiahneme tesný výsledok, bude to pre nás prijateľné," povedal Sousa, ktorého tím ešte v minulej sezóne zápasil v predkole Ligy majstrov, no neuspel so Sturmom Graz. Teraz po prehratom boji o maďarský titul s Debrecínom si chce zaknihovať čo najdlhšiu cestu v európskom pohári číslo dva. "Chceme sa ukázať a zahrať najlepšie, ako vieme. Favoritom je Slovan, chceme ísť ďalej a veríme, že sa nám to podarí," dodal Portugalčan, ktorý odmietol menovať individuality Slovana, na ktoré by bolo treba dať pozor z jeho strany. "Aj do skupiny EL postúpil predovšetkým Slovan ako tím. V dnešnom futbale sa už nemôžete zamerať na jednotlivcov," odôvodnil.
Weiss na jeho slová o tom, že jeho tím je väčším ašpirantom na postup, zareagoval opatrne. "Paulo Sousa bol vynikajúci hráč, teraz je mladý a ambiciózny tréner i džentlmen. Beriem to s rezervou. Dvakrát som videl jeho tím naživo, pozrel som si niekoľko videozáznamov, je to 50 na 50 a jasnejšie bude po prvom dueli," vyjadril sa kouč "belasých".
Kapitán Slovana Jiří Kladrubský čaká ostrý súboj s húževnatým tímom, ktorý podľa jeho názoru vôbec nie je "maďarského" razenia. "Vôbec sa mi nezdá, že by to bolo klasické maďarské mužstvo. "Celý zápas bude o behaní, súper je silný v práci s loptou, budeme potrebovať trochu pritvrdiť," snažil sa načrtnúť recept na úspech český legionár.
(TASR)