V čunovskom kanáli absolútny triumf Slovákov

21.5.2007
0

Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome na víkendových pretekoch Slovak Open v Čunove potvrdili, že vo svojom športe patria k absolútnej svetovej špičke.

Na podujatí, ktoré bolo druhou časťou trojdielneho seriálu pretekov World Series (WS), zvíťazili vo všetkých štyroch kategóriách, navyše v K1 žien a v C1 obsadili všetky tri medailové priečky. Absolútnym víťazom dvojdňového podujatia sa stal kanoista Michal Martikán, ktorý zvíťazil v C1 s najväčším odstupom od druhého v konečnom poradí a k finančnej prémii dostal aj zvláštnu cenu - osobný automobil. V Areáli vodných športov v Čunove sa s výnimkou Francúzov a Nemcov predstavila kompletná svetová elita, preto sú výsledky slovenských reprezentantov mimoriadne príjemným prekvapením.

Víťazom kategórie K1 mužov sa stal Slovák Ján Šajbidor. Zajazdil dve vyrovnané čisté jazdy. Už po semifinále viedol a vo finále si svoju pozíciu udržal. "Som rád, že sa mi konečne podarilo presadiť. Zajazdil som dve čisté jazdy, ´neodpísal som sa´ zbytočnými ťukmi. Konkurencia bola naozaj veľká, nebolo to také jednoduché víťazstvo, ako ukazuje časový odstup od súperov. Majstrovstvá sveta sú, samozrejme, iné, ale aj toto víťazstvo má pre mňa veľkú cenu," povedal po pretekoch pre agentúru SITA Ján Šajbidor. Druhý medzi kajakármi skončil víťaz úvodného podujatia WS, ktoré sa vo februári uskutočnilo v austrálskom Penrithe, Brit Campbell Walsh, tretie miesto patrilo Petrovi Kauzerovi zo Slovinska.

Mimoriadne dramatické boli preteky C2. Víťazmi sa nakoniec stali dvojnásobní olympijskí víťazi, majstri sveta a šesťnásobní víťazi Svetového pohára súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci, keď o dve stotiny sekundy zdolali bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov. Vrátili im tak prehru z prvých pretekov WS. Úradujúcim majstrom sveta z minuloročného šampionátu v Prahe Jaroslavovi Volfovi a Ondřejovi Štěpánekovi ostal bronz. Výborne si počínali aj ďalšie slovenské posádky. Tomáš Kučera s Jánom Bátikom skončili štvrtí a Ján Šácha s Jakubom Lüleyom šiesti.

V pretekoch kajakárok Jana Dukátová potvrdila rolu svetovej jednotky. Úradujúca majsterka sveta viedla už po semifinále, vo finále sa síce nevyhla jednému dotyku bránky, ale ani dve trestné sekundy, ktoré jej za to podľa pravidiel prirátali k výslednému času, ju z prvej priečky nezosadili. Druhá skončila olympijská víťazka z Atén 2004 Elena Kaliská a totálny triumf slovenských farieb v tejto kategórii zavŕšila Gabriela Stacherová, ktorá získala bronz. Katarína Macová obsadila 5. priečku. Ďalším dvom Slovenkám v desaťčlennom finále sa nedarilo, Dana Beňušová i Gabriela Zamišková vynechali po jednej bránke a vo výsledkovej listine uzatvárali elitnú desiatku.

V záverečnej disciplíne C1 zavŕšil totálny triumf Slovenska trojnásobný olympijský medailista a päťnásobný majster sveta Michal Martikán. "Som rád, že sa mi to podarilo. Zajazdil som dve vcelku dobré jazdy. V tej prvej som sa síce nevyhol drobným chybičkám, ale tá druhá bola veľmi dobrá. V semifinále som išiel viacej na istotou, v druhej som mal pocit uvoľnenia. Vedel som, s akým náskokom musím vyhrať, aby som získal aj hlavnú cenu pre celkového víťaza, ale pre mňa to nebolo dôležité. Chcel som ísť čo najlepšiu jazdu, vyšlo mi to. Je to krásna cena, ale ja si viac vážim olympijské medaily," skromne vravel po dojazde Michal Martikán. Striebro patrilo bronzovému medailistovi z OH 2000 v Sydney Jurajovi Minčíkovi, aj bronz ostal na Slovensku zásluhou Mateja Beňuša.

K1 muži: 1. Ján Šajbidor (SR) 203,83 (0 tr. sekúnd), 2. Campbell Walsh (V.Brit.) 207,67 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 208,84 (2), 4. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 209,13 (4), 5. Brett Heyl (USA)209,18 (0), 6. Dejan Kralj (Slovin.) 210,63 (2), 7. Grzegorz Polaczyk (Poľ. )212,12 (2), 8. Jindřich Beneš (ČR) 212,69 (0), 9. Warwick Draper (Austr.) 213,71 (0), 10. Stefano Cipressi (Tal.) 220,66 (2)

C2: 1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 228,35 (0), 2. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 228,37 (2), 3. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 230,81 (0), 4. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 238,90 (0), 5. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 243,77 (2), 6. Ján Šácha, Jakub Lüley (SR) 244,52 (2), 7. Pawel Sarna, Marcin Pochwala (Poľ.) 245,35 (2), 8. Daniel Goddard, Nick Smith (V.Brit.) 246,44 (0), 9. Andrzej Poparda, Kamil Gondek (Poľ.) 258,43 (2), 10. Jaroslaw Miczek, Dariusz Wrzosek (Poľ.) 265,25 (4)

K1 ženy: 1. Jana Dukátová (SR) 224,67 (2), 2. Elena Kaliská (SR) 228,56 (0), 3. Gabriela Stacherová (SR) 233,91 (2), 4. Kate Lawrenceová (Austr.) 249,19 (6), 5. Katarína Macová (SR) 257,50 (8), 6. Marie Řihošková (ČR) 263,04 (0), 7. Sarah Grantová (Austr.) 268,60 (8), 8. Olivia Byrneová-Suttonová (Švajč.) 274,66 (6), 9. Dana Beňušová (SR) 300,63 (50), 10. Gabriela Zamišková (SR) 302,61 (50)

C1: 1. Michal Martikán (SR) 208,17 (2), 2. Juraj Minčík (SR) 214,01 (2), 3. Matej Beňuš (SR) 217,38 (0), 4. Ronnie Dürrenmatt (Švajč.) 217,53 (0), 5. David Florence (V.Brit.) 220,13 (4), 6. Krzystof Bieryt (Poľ.) 223,68 (0), 7. Ján Mašek (ČR) 223,86 (6), 8. Robin Bell (Austr.) 22,53 (2), 9. Grzegorz Hedwig (Poľ.) 231,75 (2), 10. Karol Rozmuš (SR) 337,07 (104)