Mesto nebude bojovať, aby bolo samostatným krajom

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Bratislava nepôjde do vopred prehratej bitky a skončí svoje snahy o zmenu územnosprávneho členenia, ktoré počítali s hlavným mestom ako samostatným vyšším územným celkom.

Zhodli sa na tom zástupcovia Regionálneho združenia bratislavských mestských častí a primátor Andrej Ďurkovský. Reagovali tak na rokovanie koaličnej rady, na ktorom sa zástupcovia koaličných strán dohodli, že vzhľadom na termín parlamentných volieb túto tému otvárať nebudú. „Neodporúčam, aby sme sa tomu viac venovali,“ vyhlásil A. Ďurkovský. Ak by sa aj podarilo predložiť návrh v parlamente, Národná rada SR by ho jednoznačne zamietla a verejnosť by to vnímala tak, „že sme dostali po nose“, myslí si A. Ďurkovský. Aj starostovia bratislavských mestských častí sa stotožnili s názorom, že by to bolo len prázdne gesto. Podľa primátora je však návrh pripravený a „nie je to definitívny koniec“.

Návrh na vytvorenie Bratislavy ako samostatného kraja chce mesto využiť aspoň pri predložení zákona o hlavnom meste. Bratislava sa totiž stále riadi podľa zákona z čias federatívnej republiky. Stačí, ak sa z návrhu „Bratislava ako vyšší územný celok“ vypustia niektoré state a návrh zákona o hlavnom meste bude pripravený. Podľa A. Ďurkovského by sa návrh mohol dostať do parlamentu v máji alebo v júni a do konca tohto roka by mohol byť zákon prijatý. Obecné voľby v budúcom roku by sa tak konali podľa novej legislatívy. Na definitívnej podobe návrhu sa zástupcovia mestských častí ešte musia dohodnúť. Ako uviedol A. Ďurkovský, niektorí prišli s návrhom zmeniť počet mestských častí. „Zatiaľ je to nereálne,“ uzavrel primátor, ktorý pôvodne presadzovaný model naďalej považuje za najlepší.

Pripomeňme, že k modelu, podľa ktorého by Bratislava bola súčasne samosprávnym krajom v hraniciach mesta, sa prikláňa okrem primátora Bratislavy a starostov mestských častí aj vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský, ako aj prezident Ivan Gašparovič. V. Nižňanský sa vyjadril, že terajší systém, keď na území Bratislavy pôsobia až tri stupne samosprávy, je pre mesto nevhodný. Prezident I. Gašparovič uviedol, že „Bratislava určite nepotrebuje dvoch richtárov“. Proti zmene súčasného stavu, ktorú presadzoval Andrej Ďurkovský, sú primátori Malaciek, Pezinka a Senca, ktoré sú sídlami okresov patriacich pod súčasný Bratislavský samosprávny kraj. Na zmenu súčasného stavu, ktorý je pre mesto nevýhodný, však nie je politická vôľa.

Páčil sa vám článok?