Je Petržalský parkovací systém protizákonný? Ministerstvo vnútra to vidí inak ako prokuratúra, závisia od toho i pokuty

Zdroj: Matúš Husár
Rezort vnútra sa stotožnil s názorom starostu bratislavskej Petržalky Jána Hrčku. Prokuratúra však na svojom právnom stanovisku trvá.
Hlavné mesto sa v súvislosti s Petržalským parkovacím systémom (PPS) obrátilo na Ministerstvo vnútra SR. Chcelo vedieť, či je platný a mestská polícia môže naďalej kontrolovať a nedodržiavanie jeho pravidiel pokutovať tak, ako tvrdil starosta Petržalky, alebo má pravdu prokuratúra, ktorá to svojimi protestami rozporuje a dopravný inšpektorát, ktorý aj na základe jej protestov zmenil svoj názor.
Petržalské parkovanie, ktorým samospráva reguluje státie motorových vozidiel a dopravu na zelenom sídlisku, je podľa ministerstva vnútra v poriadku.
„Právne názory prokuratúry považujeme za nesprávne, ktoré nijak nezohľadňujú účel právnej úpravy, štruktúru právnej normy, jej vzájomné vzťahy a logické nadväznosti,“ uvádza rezort vnútra vo svojom stanovisku s tým, že protesty prokurátora považuje za právny názor bez právnych účinkov. Ak by teda mestská časť aj protestu prokurátora vyhovela a zrušila zásady parkovania podpísané starostom, dopravné značenie PPS by zostalo platné a jeho nerešpektovaním by sa vodiči vystavili riziku sankcií.
Prokuratúra aj naďalej trvá na tom, že PPS je prevádzkovaný v rozpore so zákonom.
Vyhradenie parkovania pre „rezidentov“ a obmedzenie pre „nerezidentov“ spôsobom, ktorým to robí tzv. PPS, nesie podľa prokuratúry všetky znaky „rezidentského systému dočasného parkovania“. To znamená, že sa ním zasahuje do práv vodičov na základe stanovených kritérií. Zákonné zasiahnutie umožňuje len VZN hlavného mesta podľa paragrafu 6a cestného zákona, mestské časti na to splnomocnené nie sú.
Petržalská regulácia parkovania podľa mestskej časti zostáva v platnosti, nie však podľa všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mestskej časti – teda tak, ako tomu bolo v roku 2019 pri jej spustení – ale v súčasnosti už v zmysle aktuálnych „Zásad parkovania v zónach regulovaného parkovania v mestskej časti Bratislava-Petržalka.
Mestská polícia by teda opäť mala spustiť kontroly, nemá však dostatočné kapacity. „O to viac nerozumiem neochote kolegov z magistrátu, ktorí doteraz neumožnili zmenou štatútu hlavného mesta nám ako mestskej časti, aby sme mohli administratívne pomáhať pri kontrole našej regulácie parkovania ich vlastným policajtom,” uzatvára starosta Hrčka s tým, že mestský PAAS Petržalský parkovací systém tak skoro v celej Petržalke nenahradí.
(mh, TASR)