• Samospráva
  • 15.01.2007 15:19

Slovanské nábrežie by už v roku 2000 malo dostať celkom novú atraktívnu tvár

0 0

Súčasťou programu skrášľovania mestskej časti Devín je aj projekt revitalizácie Slovanského nábrežia. Ide vlastne o celkovú obnovu takmer kilometrového úseku od príchodu do obce okolo Dunaja až po parkovisko pod hradom Devín pri rieke Morava.

Ako nám povedal starosta Devína Ján Novotný, jednou z hlavných častí projektu je dobudovanie prístaviska, kde by malo byť postavené nové mólo na pristávanie lodí, pribudnúť by mali priestory pre pasovú a colnú kontrolu, čakáreň pre návštevníkov chrániacich pred nepriaznivým počasím, reštaurácia s občerstvením, predaj suvenírov a verejné toalety.

Súčasťou revitalizácie je aj vydláždenie celej komunikácie, na niektorých úsekoch bude položená tradičná kamenná, niekde zámková dlažba. Projekt ráta aj s vybudovaním nového verejného osvetlenia. Elektrické vedenie bude preložené pod zem, aby nenarúšalo pohľad na Devínsky hrad a nekazilo celkový vzhľad nábrežia. Pribudnúť by mali aj nové lavičky, pitné fontánky a umelecké diela, ktoré budú citlivo zakomponované do tohto prostredia. Na úseku Slovanského nábrežia by mali vzniknúť aj tri parkoviská s celkovou kapacitou okolo 200 vozidiel.

S prácami na revitalizácii nábrežia by sa malo začať ešte tento rok. Záležať bude na získaní financií, o ktoré mestská časť požiadala z fondu PHARE ešte na jeseň 1997. V prvej etape sa zrekonštruuje komunikácia, verejné osvetlenie a vybudujú parkoviská. Terajšia komunikácia bude na niektorých miestach zvýšená asi o päťdesiat centimetrov, čo by malo zabrániť zaplaveniu týchto území pri vyšších stavoch vody v Dunaji.

V druhej časti by sa postavil objekt v prístave a upravil samotný prístav.  Súčasťou celkovej obnovy nábrežia by malo byť aj vyriešenie problému, ktorý Devínčanov už roky trápi, a tým je budova reštaurácie pod niekdajším prírodným amfiteátrom. Podľa devínskeho starostu, vlastníkom objektu je mesto, takže mestská časť nemá právo s ním akokoľvek nakladať. Verí však, že magistrát sa s touto ťarchou v dohľadnom čase vysporiada.

Projekt revitalizácie Slovanského nábrežia by mohol byť dokončený do jedného roku, teda v roku 2000. Ako zdôraznil J. Novotný, parkovisko pod hradom a jeho najbližšie okolie nie je súčasťou projektu. Očakáva sa, že v dohľadnom čase dôjde k rekonštrukcii súkromných podnikateľských objektov, ktoré boli odpredané v malej privatizácii. Mestská časť po obnove týchto objektov bude musieť pristúpiť k rekonštrukcii parkoviska. Momentálne však neexistujú finančné zdroje, ktoré by dokázali pokryť projekt revitalizácie Slovanského nábrežia aj rekonštrukcie parkoviska pod hradom.

(mil)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.