Matúš Vallo je novým predsedom iniciatívy primátorov za inkluzívny rast

12.2.2024
0

Zdroj: Marek Velček

Páčil sa vám článok?

Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa stal novým predsedom iniciatívy Primátori za inkluzívny rast (Champion Mayors for Inclusive Growth). Informovala o tom Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá túto globálnu iniciatívu vytvorila.

Iniciatíva vznikla v roku 2016 ako uznanie kľúčovej úlohy predstaviteľov miestnych samospráv pri riešení nerovností vo svojich mestách. Pod vedením vyše 100 primátorov z celého sveta podporuje vlády a samosprávy pri presadzovaní ekonomickej a sociálnej inklúzie.

"Nerovnosť v našich mestách naďalej poškodzuje hospodársky rast a teraz podkopáva dôveru v demokraciu a dokonca zhoršuje systémové problémy, ako je klimatická zmena. Starostovia musia reagovať zabezpečením cenovo dostupného bývania a podporou zraniteľných skupín, ako aj vytváraním prístupu k doprave založeného na dátach - čo zostáva jedným z najnaliehavejších problémov ovplyvňujúcich udržateľnosť našich miest," uviedol Vallo.

"Práca miestnych lídrov má obrovský vplyv na každodenný život občanov a iniciatíva starostov lídrov bola vytvorená, aby podporila starostov v ich úsilí, poskytla platformu na dialóg o problémoch miest a využila ich kolektívne skúsenosti," priblížil generálny tajomník OECD Mathias Cormann.

OECD doplnila, že Vallo patrí k zakladajúcim členom Riadiacej skupiny starostov lídrov OECD, ktorá vznikla minulý rok s cieľom identifikovať najnaliehavejšie výzvy stojace pred mestami.

(TASR)

Páčil sa vám článok?